روزانه های سینمایی

امام شنبه تا جمعه

سادگی و خاکی بودن امام جمعه تبریز برای مردم خطه آذربایجان ناشناخته نبود اما از زمانی که او دستور داد در مصلای شهر نرده و حفاظ بین مردم عادی و مسئولان صفوف جلو برداشته شود، نام او در افکار عمومی بسامد بیشتری یافت.
فیلم مستند یک«روز با امام جمعه» محصول خبرگزاری حوزه، پیش از شهادت عالم مردمدار آل هاشم امام جمعه تبریز تولید شده است و مخاطب خود را با ویژگیهای شخصی آل هاشم آشنا می‌سازد.
در مستند تلویزیونی به نمایش درآمده، آل هاشم را در جمع دانش‌آموزان، دانشجویان، طلاب و بیماران می‌بینیم. او بدون اعلام قبلی به خوابگاه‌های دانشجویی، بیمارستان‌ها و سربازخانه سرمی‌زند. از بیماران عیادت می‌کند و زانو به زانو با جوانها صحبت می‌کند.
آل هاشم بومی آذربایجان است و پدر و اجداد پدری او در این شهر زندگی کرده‌اند. ساده‌زیستی و دمخور بودن او با مردم کوچه و بازار رفتار همیشگی اوست و اگر غیر از این بود متظاهرانه جلوه می‌کرد و محبوب دل مردم نمی‌شد.
او فرزندان و برادرانش را از احراز مناصب مدیریتی بازداشته بود تا منسوبانش به اتهام رانت نواخته نشوند.
آل هاشم پیگیر کار هنرمندان شهر بود. او موفقیت عکاسان و فیلمسازان شهرش را ولو با یک تلفن ساده به آنها تبریک می‌گفت و با خرید بلیت به تماشای فیلم مورد علاقه‌اش به سینما می‌رفت.
بی‌خود نبود که دعوت هادی حجازی‌فر کارگردان فیلم٫مجموعه عاشورا را بی جواب نگذاشت و در پشت صحنه این پروژه بزرگ سینمایی و تلویزیونی حضور یافت.
او و دفترش کار اقتصادی نمی‌کردند و در هیات مدیره شرکت و موسسه‌ای عضویت نداشتند.
او همه تشکل‌های سیاسی را به یک چشم نگاه می‌کرد و در دیدارهایش اصرار بر حضور نمایندگان همه طیف‌های فکری و سیاسی داشت. او‌خوب فهمیده بود اکسیر محبت می‌تواند دلها را به هم نزدیک کند و زنگار اختلاف و بدبینی را بزداید.
تماشای این فیلم برای ائمه جمعه و جماعات توصیه می‌شود تا اگر خود را تافته جدابافته می‌پندارند، قدری به خود آیند و در نگاه و رفتارشان در برخورد با مردم تجدیدنظر کنند. آل هاشم الگویی مثال زدنی برای روحانیون مسئولی است که پاسخگوی تقاضای مردم هستند و با حضور در کوچه و بازار از گفتگوی چهره با چهره با رهگذران و‌ ارباب حاجت ابایی ندارند.
اگر می‌خواهیم چهره‌های علمی، ادبا و هنرمندان پس از مهاجرت، بیشتر سراغی از شهرشان بگیرند، آقایان مسئول در هر لباس و جایگاه، بهتر است شما سراغی از آنها بگیرید.

  1. پ.ن: «امام شنبه تا جمعه» تعبیری است که امام جمعه تبریز از خودش در فیلم بر زبان می‌اورد.

نشانی روزانه‌‌های سینمایی در تلگرام: http//t.me/cinemadailyir

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید