روزانه های سینمایی

کوچه خلوت نمایش خانگی

«ساترا» به عنوان مرجع صدور مجوز رسانه‌های برخط ویدیویی، ابایی از سه رقمی کردن تعداد مجوزهای صادره ندارد.!

«هنر اول» تنها موسسه ویدیو رسانه‌ای است که از ابتدای سالجاری بطور مستمر تامین و انتشار فیلم را در دستور کار خود قرار داده و به تنهایی سعی کرده است جای موسسات و ناشران فیزیکی فیلم را که در دو دهه گذشته فعالیت می‌کردند، پرکند.

طوفان و تغییرات سریع در حوزه فناوری و تغییر الگوی مصرف و تماشای فیلم، خیلی زود چهره نمایش‌خانگی را تغییر داد و مناسبات حاکم بر آن را تغییر داد.

حالا دیگر مدتهاست نام موسسات ویدیو رسانه‌ای که برای خود کیا و بیایی داشتند، به خاطره‌ها پیوسته است و کمتر نام و نشانی از آنها در بازار به میان می‌آید. در بین موسسات ویدیو رسانه دو موسسه دولتی هنرهای تصویری سوره وابسته به حوزه هنری و رسانه‌های تصویری متعلق به وزارت ارشاد، حدود بیست سال شانه‌به‌شانه و با شدت و ضعف با موسسات خصوصی رقابت ‌کردند که در بین آنها موسسه رسانه‌های تصویری به عنوان قدیمی‌ترین موسسه در سال ۹۷ برای همیشه به کار خود پایان داد و برخلاف موسسه هنرهای تصویری سوره به اینترنت اسباب‌کشی نکرد و نخواست که با راه‌اندازی پلتفرم ‌آنلاین به کار گذشته خود ادامه دهد.

در این سالها موسسه «هنر اول» و یکی دو موسسه دیگر در کوچه خلوت نمایش خانگی ترجیح‌شان این است که با سامانه‌های آنلاین ویدیویی بصورت مشارکتی کار کنند و مادام که در بازار تقاضایی برای نسخه فیزیکی وجود دارد، بهره‌بردار حقوق نسخه فیزیکی فیلم‌ها باشند. مشارکت اندک موسسات باقیمانده در حوزه نمایش‌خانگی از جمله «هنر اول»،«تصویرگسترپاسارگاد» و «سرو رسانه پارسیان» فقط در تامین و انتشار فیلم‌های سینمایی خلاصه و محدود نمی‌شود بلکه به حوزه جذاب تولید و پخش سریال ایرانی نیز کشیده شده است.

با حذف دی‌وی‌دی از سبد مصرف مشتریان موسسات موجود برای آنکه چراغ‌شان خاموش نشود راهی ندارند جز آنکه یا ماهیت سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده محتوا به خود بگیرند و یا آنکه در شمار دهها پلتفرمی قرار بگیرند که مرتبا در حال تکثیر شدن هستند و «ساترا» به عنوان مرجع صدور مجوز رسانه‌های برخط ویدیویی، ابایی از سه رقمی کردن تعداد مجوزهای صادره ندارد.!

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: http://t.me/cinemadailyir

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید