روزانه های سینمایی

پیشتازی سریال‌های حسن‌فتحی در نظرسنجی یک سایت معتبر

نکته بارز در این نظرسنجی غالب بودن سریال‌های تاریخی و غیبت سریال‌های امروزی است.

براساس نظرسنجی صورت گرفته در سایت imdb کاربران فارسی زبان این سایت مرجع، ۱۰ سریال ایرانی محبوب خود را معرفی نمودند.

نکته بارز در این نظرسنجی غالب بودن سریال‌های تاریخی و غایب بودن سریال‌هایی است که قصه آنها در زمان حال رخ می‌دهد.

به موجب این گزارش سریال‌های تاریخی:هزاردستان(علی‌ حاتمی)، دایی‌ جان ناپلئون(ناصرتقوایی)،امام‌ علی(ع)(داود میرباقری)،شهرزاد(حسن‌ فتحی)، درچشم باد(مسعود‌ جعفری‌ جوزانی)،مدارصفردرجه(حسن‌ فتحی)و روزی‌ روزگاری(امرالله احمدجو) هفت سریالی هستند که بیشترین رای را به خود اختصاص داده‌اند.

سه سریال دیگری که کاربران پسندیده‌اند، مجموعه‌های طنز و مفرح شب‌های برره(طنز)و مجموعه عروسکی کلاه قرمزی ۸۸ و ۹۰ هستند.

در بین کارگردانان مجموعه‌های فوق، بعد از درگذشت علی‌حاتمی، ناصر‌تقوایی سالهاست که فعالیت سینمایی را کنار گذاشته است. حسن‌فتحی با دو سریال در این فهرست مدتهاست با تلویزیون کار نمی‌کند. پیشتازی سریال‌های حسن‌فتحی در نظرسنجی این سایت و غیبت ده ساله او در تلویزیون موضوع تامل برانگیزی برای مدیران سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

امرالله احمدجو در هشت سال گذشته سریال جدیدی نساخته است. ایرج طهماسب پرونده ساخت مجموعه کلاه قرمزی را سال ۹۷ برای تلویزیون بست.

جعفری جوزانی بعد از ساخت سریال» در چشم باد« یکسره به ساخت فیلم سینمایی روی آورد و هم اینک در تدارک تولید فیلم تاریخی «بهشت تبهکاران» است.

در این فهرست تنها کارگردانی که با تلویزیون همکاری‌اش را ادامه داده است، داود میرباقری است که در حال حاضر پروژه عظیم «سلمان فارسی» را در دست ساخت دارد و امرالله احمدجو نیز در نگارش فیلمنامه و اجرا با او همکاری دارد.

همانطور که گفته شد، در این نظرسنجی سریال‌هایی که قصه آنها در جامعه امروز ایران می‌گذرد و مقتضیات عصر و زمانه کنونی را دارند، به چشم نمی‌خورند و سریال‌هایی که زمان و مکان وقوع ماجراهای آنها برای مخاطب امروزی کاملا ملموس است، نتوانسته‌اند، به آثار ماندگاری در ذهن تماشاگران بدل شوند. گویی کاربران imdb در آرای‌شان نشان داده‌اند که نیاز بصری و علائق خود را در گذشته تاریخ به شکل طنز و فانتزی(دایی جان ناپلئون، شب های برره) و سریال های جدی(هزاردستان، امام علی و …) جستجو می‌کنند.!

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: http://t.me/cinemadailyir

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۶ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • حسن فتحی سریال ساز نمونه والگو با سریالهای ماندگارش عشق واقعی دراثارش ب زیبایی نشون میده انشالله سریال  جدیدش رو کلید بزنه و امبدوارم از دوره قاجار و پهلوی دربیاد چون واقعا لین همه اثر در برهه تاریخی خیلی زیاده و  ب تکرار افتادن

     

    اقای فروتن یک نظارتی ک‌ارشاد باید انچام بده اینه ک جلوی تکرار و سری دوزی بگیره اخه چرا باید یک موجی بیاد برای ساخت سریال دوران پهلوی و قاجار پروانه سریالها نشون‌میده با چ حجمی در اینده روبرو میشوم درسته ک شهرزاد موفق شد ایا همه بایدد بروند در فضای قاجار و پهلوی سریال کار کنند اینده نمایش خانگی بسیار نگران‌کننده ست

  • اره شندیم ولی یک سوال پیش میاد اینکه پروانه ساخت و نمایش  باهم از دست ارشاد خارج شد یافقط پروانه ساخت؟

    • قاعدتا وقتی پروانه ساخت سریالی صادر می شود همان مرجع باید مجوز نمایش آن را هم بدهد تا اختلاف دیدگاه دو مرجع باعث ناامنی برای سازندگان سریال نشود

    • این سریال از سازمان سینمایی پروانه ساخت و نمایش اخذ کرده است. ممیزی های مورد اشاره از شورای بازبینی سازمان سینمایی قطعا ابلاغ شده است

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید