روزانه های سینمایی

وقتی قصه اقوام به تلویزیون جان می‌بخشد

دو سریال اخیر پایتخت و نون خ در کنار لبخندهایی که بر لب تماشاگر می نشانند به آسیب های اجتماعی هم بی توجه نیستند و شاید فصل مشترک همه مخاطبان در همذات پنداری با شخصیت های این مجموعه ها اتفاقا در طرح مسائل و معضلاتی باشد که اتفاقا همه مردم به نوعی با شدت و ضعف آز آنها تاثیر پذیرفته اند.

بسیاری از بینندگانی که قسمت اول سریال نون خ را از تلویزیون تماشا کردند، احتمالاً تجربه شیرینی را پشت سرگذاشتند و امیدوار شدند که در شب‌های آینده از وقتی که برای دیدن این سریال اختصاص می‌دهند، پشیمان نخواهند شد.

جای خوشحالی است که دو سریال امسال تلویزیون که در زمره مجموعه‌های پرمخاطب هستند، یعنی پایتخت و همین نون خ قصه‌هایشان در شهرستان و دور از مرکز می گذرد و با نمایش آیین ها و خرده فرهنگ‌هایی که ریشه در گذشته و حال اقوام ایرانی دارند، سبب همگرایی بیشتر ایرانیان با یکدیگر و شناخت بهتر آنها از یکدیگر می‌شود و بدین ترتیب قصه اقوام به تلویزیون جان می‌بخشد

یکی از رموز موفقیت سریال پایتخت که به تولید شش فصل آن انجامید، ارائه گوشه های زیبا و نمکین در مراوادات و ارتباطات انسانی هموطنان شمالی با یکدیگر و نیز پایبندی آنها به هنجارها و آداب و رسوم حول قصه های جالب و جذاب است. در نون خ که خوشبختانه با استقبال مردم به سریال دنباله‌داری تبدیل شده است، شاید برای اولین بار است که مجموعه‌ای با حضور بازیگران و شخصیت‌های کرد(کرمانشاهی )اینگونه شیرین و جذاب از آب درآمده است و راهی به آنتن شبکه سراسری یافته است.

در پس زمینه این قصه هم آداب و سنن محلی نمود خاصی دارد و قصه بر پهنه روستایی با امکانات حداقلی اما با مردمانی سرحال و سردماغ روایت می‌شود. این مزیت به جز نمایش چشم‌اندازهای زیبایی از طبیعت ایران‌زمین، به حق و سهم همه اقوام و گروههای جمعیتی مختلفی اشاره می‌کند که طی چند دهه گذشته توسط رسانه های رسمی کشور ادا نشده است و غالبا سینما و سیمای ما مقید و محدود در داستان های شهری و آپارتمانی با محوریت خانوارهای ساکن در کلانشهر تهران بوده است.

دو سریال اخیر پایتخت و نون خ در کنار لبخندهایی که بر لب تماشاگر می‌نشانند، به آسیب‌های اجتماعی هم بی‌توجه نیستند و شاید فصل مشترک همه مخاطبان در همذات پنداری با شخصیت‌های این مجموعه‌ها اتفاقا در طرح مسائل و معضلاتی باشد که اتفاقا همه مردم به نوعی با شدت و ضعف آز آنها تاثیر پذیرفته‌اند. به عنوان مثال در قسمت اول نون خ به زیبایی و البته اندوهبار موضوع تاخیر در ازدواج دختران جوان بصورت تلویحی بازگو شده است. دخترانی که تمنای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک دارند اما یا خواستگاری ندارند و یا گزینه دلخواه خود را در اندک جوانانی که پیرامون آنها زندگی می‌کنند و در روستا باقی مانده‌اند، نمی‌بینند. همچنین تورم افسار‌گسیخته فقط گریبان شهرنشینان را نگرفته است بلکه روستانشینان نیز با اندک درآمد خویش که وابسته به محصولات کشاورزی و دامی است، از پس هزینه‌های جاری زندگی برنمی‌آیند و به سختی گذران زندگی می‌کنند و با فروش داشته‌ها و ماترک ی که به آنها رسیده‌است، از پس ایفای تعهدات و بدهی‌شان برمی‌آیند.

امیدوارم نون خ در ادامه نیز برای تلویزیون آبروداری کند و به دل مردم بنشیند.

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: http://t.me/cinemadailyir

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید