روزانه های سینمایی

«نظارت پسینی» در عمل پذیرفته شد

در دو سال گذشته که وزارت ارشاد از صدور مجوز جدید و تمدید اعتبار مجوز رسانه های برخط منع شد، پلتفرم ها بیش از گذشته با احساس مسئولیت به پایش محتوا و نظارت بر آن اقدام نمودند.

آغاز بکار سامانه‌های آنلاین فیلم و سریال چالش جدیدی را برای مراجع نظارتی به همراه داشت. مراجع دولتی بازبینی و صدور پروانه نمایش محصولات تصویری اگر می‌خواستند به سیاق گذشته درصدد بازبینی انبوه فیلم و سریال‌های آماده انتشار بپردازند، سامانه‌های آنلاین ویژگی بروز بودن و سرعت عمل در بارگذاری فیلم و سریال را از دست می‌دادند. به این خاطر در توافقی ضمنی مقرر شده بود که ناشران اینترنتی مسئولیت انتشار محتوا را بپذیرند و حسب مورد اگر نیاز به حذف یا اصلاح فیلم یا صحنه‌ای احساس شد، بلافاصله درصدد اقدام برآیند و به ساز و کار نظارت پس از انتشار تن دهند.

در سالهای اخیر که منتقدان، سازمان سینمایی را به‌ بی‌عملی در برابر پلتفرمهای ویدیوی درخواستی متهم می‌کردند، چنین قاعده و روالی بین آن دو برقرار بود و به مرور از اشکالات اولیه کاسته شد.

در دو سال گذشته که وزارت ارشاد از صدور مجوز جدید و تمدید اعتبار مجوز رسانه‌های برخط منع شد، پلتفرم‌ها بیش از گذشته با احساس مسئولیت به پایش محتوا و نظارت بر آن اقدام نمودند.

در همین راستا با افزایش دامنه مسئولیت‌ها و اختیارات سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی موسوم به «ساترا« در قبال رسانه‌های برخط ویدیویی، هماهنگی بین ساترا و رسانه‌ها برای نظارت بهینه بر محتواهای بارگذاری شده شکل جدیتری به خود گرفته است و نظارت پسینی همچون گذشته با محوریت رسانه‌های برخط در حال انجام است. دیدار و ملاقات مدیران یکی از رسانه‌های برخط با نمایندگان ساترا که اخیرا صورت گرفته است، شاهد روشنی برای ادامه سیاست نظارت پسینی است که پیش از این در دولت با تدبیری واقع بینانه و هوشمندانه اتخاذ شده بود. خبر این بود:

به گزارش روابط عمومی ساترا، در نشست مشترک میان مدیران رسانه آپارات و نمایندگان سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، فرآیندهای نظارتی این سرویس مورد بررسی قرار گرفت.

بر این اساس فرآیندهای نظارتی هفت‌گانه آپارات تشریح و مورد بررسی قرار گرفت و در مورد شیوه‌های اصلاح و بهینه‌سازی آن بحث و گفتگو شد.

محمدجواد شکوری، مدیرعامل شرکت صبا ایده و مالک آپارات، با اشاره به ارتباط خوبی که ساترا با رسانه‌ها برقرار کرده است، از تعامل مناسب با سازمان رگولاتوری صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی قدردانی کرد.

نمایندگان ساترا نیز با بررسی شیوه های نظارت و پایش آپارات، بر بهبود مداوم آن تأکید کردند.

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: http://t.me/cinemadailyir

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید