روزانه های سینمایی

نشانه گیری نادرست نمایندگان

با توجه به مجموعه مقررات موجود و اسناد بالادستی نظیر آنچه رهبری تاکنون درباره شواری عالی فضای مجازی گفته است، اصلا نیازی به قانونگذاری نیست و کمبود و خلئی در این زمینه وجود ندارد.

روزنامه اعتماد در تاریخ دوشنبه ۱۷ مرداد تیتر یک خود را با عنوان «سرپیچی تلویزیون از قانون»برگزیده و در گزارشی به موضوع مورد اختلاف صدا و سیما و سازمان سینمایی در زمینه نظارت بر سامانه های آنلاین نمایش فیلم و سریال پرداخته است. یادداشت نگارنده در دل این گزارش به شرح زیر تنظیم و منتشر شده است.

با سعید رجبی فروتن مدیر کل حوزه ریاست سازمان سینمایی که سال‌ها در مقوله شبکه نمایش خانگی فعالیت داشته گفت‌وگو کردیم و مشخصا درباره عدم تمکین صدا وسیما از قانون سوال پرسیدیم که او به «اعتماد» توضیح داد:

«یکی از نکات قابل تامل در طرح اخیر ۲۶ نماینده مجلس شورای اسلامی برای اصلاح و بازنگری قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن است که نمایندگان یادشده اساسا «طرح اداره و نظارت بر صدا و سیما» را از یاد برده‌اند و فراموش کرده‌اند که در ادوار اخیر مجلس طرح یادشده هیچ‌وقت به نتیجه‌ روشنی نرسید و اراده‌ای برای بازنگری در قوانین اداره رسانه ملی وجود ندارد. ربط طرح ناکام مانده گذشته با طرح اخیر در آن است که نمایندگان می‌توانستند مفاد تبصره پیشنهادی اخیر را در متن طرح اداره و نظارت بر صداوسیما بیفزایند زیرا این اصل بدیهی است که نظارت بر فرآیند تولید و پخش کلیه برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در انحصار صداوسیماست و کسی هم منکر آن نیست.»

او در ادامه یاداور شد: «آنچه محل بحث و مناقشه در یکی دو سال اخیر شده است همان‌طورکه بارها گفته شده اختلاف نظر دولت و صداوسیما در تعریف و دامنه صوت و تصویر فراگیر است که به تصریح مقام معظم رهبری در صدور احکام اعضای شورای عالی مجازی در سال ۹۴، مسوولیت سیاستگذاری و هماهنگی بین دستگاهی در امر خدمات و محتوا و سایر ابعاد در فضای مجازی بر عهده شورای عالی فضای مجازی است. نشانه‌گیری نادرست نمایندگان در طرح اخیر مثل آن می‌ماند که در طرح مشابهی ذیل وظایف سازمان صدا و سیما قید شود، نظارت بر فرآیند تولید و نمایش هرگونه نمایش، موسیقی، نمایشگاه، فیلم، کتاب و نشریات و… انحصارا بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.!

رجبی فروتن در پایان تاکید کرد با توجه به مجموعه مقررات موجود و اسناد بالادستی نظیر آنچه رهبری تاکنون درباره شواری عالی فضای مجازی گفته است، اصلا نیازی به قانونگذاری نیست و کمبود و خلئی در این زمینه وجود ندارد.»

یادداشت دیگری از من در روزنامه ایران در همین خصوص(اینجا)

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: http://t.me/cinemadailyir

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید