روزانه های سینمایی

سرمایه‌سوزی، نه سریال‌سوزی

در سریال های غیرتلویزیونی بر خلاف سریال های تلویزیونی، برای صیانت از سرمایه خصوصی برنامه ریزی تولید با دقت کافی صورت می گیرد تا خواب سرمایه به کمترین مدت تقلیل یابد.

سه ماه پیش که در تصمیمی غافلگیرکننده صدور پروانه ساخت سریال برای پیشگیری از سریال‌سوزی متوقف شد، شاید تصمیم‌گیرندگان تصور نمی‌کردند بزودی روزی را شاهد باشند که شبکه در هفته یک سریال را به خود ببیند و از تراکم و انبوهی سریال‌ها خبری نباشد.

با اتمام سریال پرحاشیه «دل» در این هفته حامد و ماند و حوضش! «آقازاده» تنها سریالی که پروانه ساخت و نمایش خود را از سازمان سینمایی گرفته است، فعلا میداندار نمایش خانگی است و سریال در اصل تلویزیونی «موچین» حرف زیادی در برابر آن ندارد.

به موجب آمار حدود ده سریال باید در حال پیش تولید و یا تولید باشند اما در واقعیت نشانه‌ای از این که سریال تاز‌ه‌ای در سبد محصولات نمایش خانگی بنشیند، دیده نمی‌شود.

به موجب ضوابط موجود اولین پروانه‌های نمایش برای سریال‌های جدید در شرایطی صادر خواهد شد که یک سوم از مجموع قسمت‌های سریال به دبیرخانه شورای پروانه نمایش ارائه شود تا دورنمای کلی اثر برای شورای بازبینی ترسیم و نمودار شود.

برخلاف انتظار و تصور همگان که از مدت ها پیش تیزر سریال قورباغه را دیده بودند و تصور می‌کردند تا پایان تابستان توزیع آن آغاز شود، این اتفاق رخ نداد و کمپین تبلیغی سریال که باید چند هفته قبل از عرضه قسمت اول آغاز می‌شد، هنوز کلید نخورده است.

در این فاصله کارشکنی و عدم همکاری مدیریت شهرک تلویزیونی غزالی با دو پروژه تاریخی نمایش خانگی مزید برعلت شد تا وقفه‌ای ناخواسته در روند ساخت این دو سریال تحمیل گردد و تلاش‌ها برای سرعت بخشیدن به تولید و آماده سازی مجموعه‌های نمایشی با موانع و چالش‌های ناخواسته روبرو گردد.

این اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهد که در سریال‌های غیرتلویزیونی بر خلاف سریال‌های تلویزیونی، برای صیانت از سرمایه خصوصی برنامه‌ریزی تولید با دقت کافی صورت می‌گیرد تا خواب سرمایه به کمترین مدت تقلیل یابد.

با این ترتیب برخلاف نظر مرجع دولتی صدور پروانه ساخت، نه تنها سریال‌سوزی رخ نداد بلکه با مانع تراشی صداوسیما و اختلافات اداری بین سازمان سینمایی و صداوسیما سرمایه‌سوزی رخ داد و از شتاب اولیه چرخ تولید محتوا کاسته شد.

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: http://t.me/cinemadailyir

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۵ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • با دیدن قسمت اول دوم سوم اقازاده امیدواری برای اینکه تایم مفید ایم سریال استاندارده و مثل شهرزاد احترام رو سرلوحه کارش قرار داده زیاد بود ولی با گذشت قسمتهای بعد دیدیم هر قسمت داره اب میره و تو قسما ۱۴ ب زمان ۴۶ دقیقه رسیده ک جای تاسف داره !!!
  متاسفانه این سریال انچه گذشت نداشت ولی این بخش بی خاصیت هم اضافه کردن تا بیشتر تایم سریال اب بره واقعا حقوق بیننده تایم بدون تیتراژ زیر ۴۰ دقیقه ست؟؟؟سریالی ک هفتگی میاد و بیننده پول میده با اینطور رفتارها اعتماد از بین میره
  در آخر یک کلام ب سازندگان سریال های خانگی میگم اینجا تلویزیون نیست

  • گذشته از این نکته که به درستی اشاره کرده‌ای در سیر داستان هم اتفاق غافلگیرکننده ‌ای رخ نمی‌دهد
   بگذریم که سریال از جامعه و آنچه که مردم به عنوان مظاهر فساد اداری در سطوح مختلف حاکمیتی دیده‌اند و می‌بینند، عقب ‌تر است.

 • ضمن تبریک‌ ب جناب فروتن عزیز برای مسوولیت جدید و پست حساس نظارت ارزشیابی

  امیدوارم با شما شبکه نمایش خانگی رونق بیشتری بگیره و برای حقوق مصرف کننده تلاش کنید از کیفیت سریالها تا از بین بردن کم فروشی زمانی و محتوایی و همچنین تسریع مجوزها موفق باشید

  • سلام
   منتشکرم از پیامت
   مصلحت اداری این بود که
   در فرصت کوتاه باقیمانده
   شانه نحیفم را به این مسئولیت دشوار بدهم
   دعا بفرمایید

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید