روزانه های سینمایی

رحمان در تعقیب رضا مارمولک

قاعدتا به دلیل پخش گسترده رحمان ۱۴۰۰ در تلویزیون‌های فارسی زبان ماهواره‌ای، عرضه فیزیکی و اینترنتی آن در یکسال گذشته، دلیلی برای مخالفت با انتشار دی‌وی‌دی فیلم نباید وجود داشته باشد

 فیلم سینمایی مارمولک بعد از ۱۵ سال که از اکران نصفه و نیمه آن می‌گذشت با در دست گرفتن سپر کرونا در نخستین روزهای سال جدید در پلتفرم‌های آنلاین بصورت رسمی و قانونی منتشر شد تا خاطره خوش هفته‌های اکران آن در اذهان زنده شود و همه کسانی که طی این مدت نسخه بی‌کیفیت و پرده‌ای آن را دیده بودند، این بار با اشتیاق مارمولکی شارپ و با وضوح و عیاری بالا را در جمع خانواده ببینند.

رضا مارمولک به همین اکتفا نکرد و از دیوار دی‌وی‌دی هم بالا رفت و در هفته‌ای که گذشت، در فروشگاه‌ها توزیع شد تا مشتریان سنتی این محصول تماشایی و کمیک نسخه فیزیکی آن را بدون دغدغه قطع و وصل اینترنت و مصرف حجم بارها ببینند و لذت ببرند.

مارمولک با رحمان ۱۴۰۰ از چند جهت شباهت دارد. هر دو فیلم به رغم استقبال تماشاگران، اکران ناقص و کوتاه مدتی داشتند و به محاق توقیف رفتند. دورنمای روشنی برای عرضه آنها در نمایش خانگی وجود نداشت و وقتی موانع موجود در مسیر انتشار آنها برداشه شد، مستقیما بر بستر اینترنت نشستند و در حالیکه همه حواس‌ها متوجه کرونا بود، در فهرست فیلم‌های درخواستی سامانه‌های آنلاین قرار گرفتند.

مارمولک و رحمان ۱۴۰۰ تقریبا در یک دوره زمانی مجوز عرضه اینترنتی را دریافت کردند و عیدانه دولت به آنها این بود که همان نسخه اکران شده بی‌کم و کاست روانه نمایش درخواستی شود و ناگزیر به انجام اصلاحات تازه‌ای نباشند.

در ادامه لوح فشرده مارمولک تکثیر شد و در پیشخوان‌های فروش در سراسر کشور نشست اما رحمان ۱۴۰۰ تاکنون از این قافله عقب مانده است و باید دید که آیا دولت اجازه نشر فیزیکی فیلم را به تهیه کننده آن می‌دهد یا آنکه راه رضا و رحمان در اینجا برای همیشه از هم جدا می شود.

قاعدتا به دلیل پخش گسترده رحمان ۱۴۰۰ در تلویزیون‌های فارسی زبان ماهواره‌ای، عرضه فیزیکی و اینترنتی آن در یکسال گذشته، نباید دلیلی برای مخالفت با انتشار دی‌وی‌دی فیلم وجود داشته باشد مگر انکه مرجع نظارتی بخواهد سیاست تنبیه و برخورد انضباطی با تهیه‌کننده فیلم را به خطر نمایش نسخه غیرمجاز فیلم در چند سینمای تهران ادامه دهد و دست او را از عوائد فروش نسخه فیزیکی کوتاه کند.

با وصف آنچه گفته شد رحمان در تعقیب رضا مارمولک است و اگر روزهای آینده در سوپرمارکت محله چشم‌تان به ولت رحمان ۱۴۰۰ افتاد بدانید که خاطیان مورد بخشش قرار گرفته‌اند تا در آستانه عید سعید فطر، دست اندرکاران فیلم دومین عیدانه خود را از دولت دریافت کنند.!

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: http://t.me/cinemadailyir

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۶ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • جناب فروتن عزیز

  راهی که موسسات شبکه در پخش نسخه ی فیزیکی محصولات در پیش گرفته اند بزودی به حذف قطعی آن منجر میشود. پخش محصول بدون هیچگونه اضافات یا پشت صحنه نسبت به نسخه ی وی او دی یا نسخه ی دانلودی هیچ فرقی با نسخه ای که قاچاقچیان در فروشگاهها پخش می کنند ندارد. ایکاش موسسات بجای توقع از مردم کمی هم در روشی که در پیش،گرفته اند تامل کنند

 • سلام آقای فروتن

  طاعات و عباداتتون قبول باشه

  ببخشید قرار بوده پشت صحنه فیلم مارمولک رو هم منتشر کنن

  شما خبر دارید که آیا پخش میشه یا نه؟؟؟

  • پشت صحنه را دیده‌ام اگر در نسخه dvd نیست، دیگه نمیشه براش بازاریابی کرد پشت صحنه خیلی چیزها کم داره و الان که کار توزیع شده می‌توانست از زبان تهیه‌کننده و کارگردان حاشیه‌های ایجاد شده برای فیلم در اکران سال ۸۳ را بازگو کنه

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید