روزانه های سینمایی

در یک گفتگو مطرح شد، مشکل اکران آنلاین

جذاب‌ترین محصول پلتفرم‌ها فیلم و سریال‌های جدید به ویژه آثار ایرانی بوده است و مزیت نسبی هر پلتفرم متناسب با میزان سرمایه‌گذاری برای تأمین چنین محتواهایی نمودار و ارزیابی می‌شود.

سعید رجبی فروتن معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ضمن اشاره به نقاط ضعف و قدرت تجربه «اکران آنلاین»، نقطه عطف فعالیت پلتفرم‌ها را مشارکت در تهیه و تولید چند سریال جدید دانست.

سعید رجبی فروتن معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره عملکرد سامانه‌های برخط عرضه محصولات نمایشی در دوران رکود و تعطیلی سالن‌های سینمایی گفت: خوشبختانه در ماه‌های اخیر و در پاسخ به نیاز مخاطبان برای تماشای محصولات سرگرم‌کننده، پلتفرم‌های بیشتری آغاز به کار کرده‌اند و بعضی از آن‌ها گرایش موضوعی مشخصی را هم برای برقراری ارتباط با مخاطب برگزیدند. با این حال جذاب‌ترین محصول پلتفرم‌ها فیلم و سریال‌های جدید به ویژه آثار ایرانی بوده است و مزیت نسبی هر پلتفرم متناسب با میزان سرمایه‌گذاری برای تأمین چنین محتواهایی نمودار و ارزیابی می‌شود.

وی درباره وضعیت «اکران آنلاین» در شرایط کرونایی هم توضیح داد: طی هشت ماه گذشته، حدود ۳۰ اثر سینمایی اکران آنلاین شد و بیش از ۵۰ فیلم در بخش آرشیو پلتفرم‌ها بارگذاری شد که در جای خود قابل توجه است. در ادامه با تعطیلی سینماها، اکران آنلاین ریتم گذشته خود را برای نمایش آثار جدید از دست داد و شمار عناوین آن به طور محسوسی کاهش یافت. در این فاصله نقطه عطف فعالیت پلتفرم‌ها مشارکت در تهیه و تولید چند سریال است که به‌زودی از تازه‌ترین آثار آنها در نمایش خانگی رونمایی می‌شود و تنوع بیشتری در سبد محصولات این شبکه مشاهده خواهد شد.

تأکید کرد: البته افزایش ضریب امنیت سامانه‌های آنلاین نمایش فیلم و سریال می‌توانست بعد و عمق بیشتری به فعالیت آن‌ها ببخشد که شوربختانه چنین اتفاقی نیفتاد و بسیاری از تهیه‌کنندگان را برای اکران آنلاین فیلم‌هایشان با تردید رو به رو کرد. در ادامه با چشم‌انداز پیش روی سینماهای کشور، پیش‌بینی می‌شود حداقل در چند ماه آینده سریال‌ها و محتوای اختصاصی پلتفرم‌ها بیشترین مخاطب را داشته باشند و موجبات سرگرمی مردمی که باید برای حفظ جان خود ساعات بیشتری را در خانه بگذرانند، فراهم کنند.

رجبی فروتن درباره آخرین وضعیت شورای صنفی اکران آنلاین هم اظهار کرد: شورای اکران آنلاین تاکنون چند جلسه را برگزار کرده و به زودی آئین نامه آن به تصویب اعضا خواهد رسید. در این شورا به جز نمایندگان تهیه‌کنندگان و پخش کنندگان، سه تن از مدیران پلتفرم‌ها هم حضور دارند. همانطور که گفته شد هموار شدن مسیر اکران آنلاین در گروی برطرف شدن موانع و تهدیدات موجود نرم افزاری و بازگشایی دوباره سینماها ولو با نمایش فیلم حداقل در سه سئانس در شبانه روز است. پس فعلاً مشکل در چینش آثار برای اکران آنلاین نیست، بلکه مشکل، عدم انگیزه و تمایل تهیه‌کنندگان برای اکران فیلم‌هایشان است.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در بخش دیگر از صحبت‌هایش درباره کثرت صدور پروانه ساخت برای فیلم‌های جدید، در شرایط ابهام در وضعیت اکران فیلم‌های موجود و احتمال ترافیک بالای فیلم‌های در صف اکران طی سال‌های بعد هم توضیح داد: صدور پروانه ساخت‌های جدید در واقع پاسخ به تقاضاهایی است که مرتب به دبیرخانه شوراهای پروانه ساخت سینمایی و غیرسینمایی می‌رسد. ما وظیفه داریم نسبت به بررسی آن‌ها اقدام کنیم و تقاضایی را بی‌جواب نگذاریم. قطعاً همه تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران از شرایط موجود و چشم‌انداز مه‌آلود پیش رو آگاهی دارند.

وی در پایان گفت: شاید آنچه که سبب خاموش نشدن چراغ تولید در سینما شده، همانا امید همه ما به فردایی بهتر و فروکش کردن شیوع کرونا در ماه‌های آینده است. شاید عده‌ای در این میان با هدف اکران آنلاین و عرضه اثر در پلتفرم‌ها برای ساخت اقدام می‌کنند و یا خوشبین به برگزاری جشنواره فیلم فجر در موعد مقرر هستند و می‌خواهند اولین رونمایی فیلمشان در جشنواره سی و نهم فجر باشد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۶ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • اقای فروتن ایا این نتیجه سیاست غلط نیست ک الان نمایش خانگی دوچار بی رونقی و کمبود محتوا شده ؟ چرا یک زمان با ۵ سریال بازار اشباع و یک زمان با یک سریال بازار خالیه؟
  من مطمئنم در دوماه اینده بازار پر میشه از سریال چون تولیدات زیاد در راه هست چرا ارشاد به این معضل توجه نمیکنه چرا مجوز قورباغه رو دیر صادر کردید؟ تا حداقل جور این مدت بکشه

  • چرا فکر میکنی مجوز دیر صادر شده است.؟ مجوز ۱۶ قسمت قورباغه مدت ها پیش و ۶ قسمت سیاوش اخیرا صادر شده است.

 • مجوز صادر شده ولی وقتی اجازه توزیعش رو ندادین تا ۲۴ اذر با مجوز ندادن فرقی نداره فعلا ۲ ماه که نمایش خانگی نیمه تعطیله من میگم چرا ارشاد زمینه رو جوری میچینه که ترافیک سریال بشه یا کمبود سریال این مسئله اصلیه

  • به تناسب کوتاهی و طولانی بودن سریال ها و زمان بندی برای پخش آنها همواره این احتمال وجود دارد که نظم و قاعده خاصی را نتوان در پخش و انتشار آنها متصور شد. ارشاد فقط مسئول صدور مجوز ساخت و نمایش محصولات است.

 • جناب فروتن یک‌ نکته باید مدتها پیش میگفتم ک فراموش شد
  فیلم سفر سرخ ساخته فرخ نژاد سال ۷۹ در سایت فیلمگردی صفحه داره در این‌لینک https://filmgardi.com/p/85a4
  ولی قابل فیلم موجود نیست چرا فیلم دفاع مقدسی فرخ نژاد بعد ۲۰ سال توقیف مانده (تاجایی ک‌میدانم) لطفا پیگیری کنید این‌فیلم درنمایش خانگی پخش بشه و حالا مسولیت جدید گرفتید میشه دلیل عدم ‌عرضه خانگی از رییس جمهور پاداش نگیرید بعداز اکران سال ۹۴ ذکر کنید
  نکته سوم هم
  لطفا درباره فیلمهای توقیفی اطلاع رسانی کنید از جمله صد سال ب این سالها

  • سفر سرخ توقیف نشده و در سال ۹۰ برای آن پروانه صادر شده است و خبر صدور پروانه آن را هم در رسانه ها می توانید بیابید. پنجاه درصد سهام این فیلم مربوط به فارابی است و علاوه بر اکران در نمایش خانگی نیز به نمایش درنیامده است.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید