روزانه های سینمایی

به مودم وصل شو رایگان فیلم ببین

در طرح دولت، تسهیلات یاد شده برای شرکت‌های تحت نظر «ساترا» (سازمان صوت و تصویر فراگیر) در نظر گرفته شده است

طرح اخیر دولت برای اعطای تسهیلات تشویقی به هموطنان در سراسر کشور با عنوان «هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» تمهیدی است تا کاربران به تهیه و استفاده از اینترنت تشویق شوند یعنی از طریق تلفن ثابت منزل یا محل کار به اینترنت وصل شوند. این اقدام به آن خاطر صورت گرفته است که ظرفیت شبکه تلفن همراه به اتمام رسیده است و امکان توسعه آن به خاطر در اختیار نداشتن فرکانس ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز فعلا مقدور نمی‌باشد.  

دولت با توسعه زیرساخت‌ها برای توسعه شبکه تلفن ثابت بویژه کیفی‌سازی و گسترش خطوط فیبرنوری، دست بازی برای افزایش ضریب نفوذ اینترنت ثابت دارد. به این خاطر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با استفاده از جاذبه فیلم و سریال برای مشترکان، فرصتی را فراهم ساخته است تا مشترکان سرویس‌های وی‌او‌دی و نیز ارائه دهندگان خدمت اینترنتی بمدت یکماه بدون پرداخت هزینه مصرف ترافیک اینترنت و هزینه اشتراک، بصورت نامحدود فیلم و سریال‌های بارگذاری شده در سرویس مورد نظر خود را به جای استفاده از بسته اینترنتی تلفن همراه، از طریق واسطه مودم ببینند. در ۱۰ روز گذشته به رغم تبلیغات صورت گرفته ۱۴۰ هزار نفر از طرحی که محتوای آن وصل شدن به مودم و دیدن رایگان فیلم است، استقبال کرده‌اند که قطعا درصدی از این استقبال از جانب مشترکان کنونی سرویس آنلاین فیلم و کاربران شرکت‌های خدمت اینترنتی هستند.

در طرح دولت، تسهیلات یاد شده برای شرکت‌های تحت نظر «ساترا» (سازمان صوت و تصویر فراگیر) در نظر گرفته شده است و انتظار می‌رود تلویزیون با پوشش تبلیغی وسیع، مردم را به تهیه مودم و استفاده بیشتر از اینترنت ثابت برای تماشای محتوای دیداری و شنیداری(فیلم، سریال و موسیقی) ترغیب کند.

در حاشیه اعلام و معرفی طرح از سوی دولت که طی مراسمی با حضور رئیس جمهور صورت گرفت، عده‌ای تاکید بر «تلویزیون اینترنتی» را به تقابل دولت با صدا و سیما تعبیر کردند(اینجا) و در مقابل عده دیگری این اقدام را گامی برای شکستن انحصار اداره و تاسیس تلویزیون در کشور دانستند. در حالیکه منظور از کلید واژه «تلویزیون اینترنتی» همان پروتکل تلویزیون اینترنتی (iptv) و سرویس‌های آنلاین ویدیویی درخواستی(vod) است که پیش از این صدا و سیما از طریق «ساترا» به دهها شرکت برای فعالیت در این زمینه مجوز داده است. البته در این میان نوع تبلیغات دولت(اینجا) شائبه‌های سیاسی آن را تقویت کرده است به عنوان مثال انتخاب تیتر «پایان انحصار با هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» غلط است و تاسیس تلویزیون‌های اینترنتی که از چهار سال گذشته آغاز شده است، ربطی به انحصار قانونی صدا و سیما در اداره رادیو و تلویزیون کشور ندارد.

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: http://t.me/cinemadailyir

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید