روزانه های سینمایی

شبکه در قرق «مانکن»

در برنامه «بزودی» شبکه، نمایش خانگی سه مجموعه جدید در آستانه توزیع هستند و شرکت‌های پخش فیزیکی و اینترنتی می‌توانند برای عرضه آنها برنامه‌ریزی کنند

روز دوشنبه که ششمین قسمت از سریال«مانکن» توزیع می‌شود، سریال دیگری از در رقابت با آن وارد نخواهد شد. زیرا در دو هفته اخیر سریال‌های «هیولا» و «نهنگ آبی» به پایان رسیدند و قبل از آن هم سریال «سال‌های دور از خانه» و مینی سریال«ریکاوری» با شبکه خداحافظی کرده بودند.

به این ترتیب شبکه‌ای که در یک هفته ۵ سریال را به خود می‌دید، فعلاْ باید به یک سریال قناعت کند. با این حال معلوم نیست که خلوتی سبد محصولات شبکه و خالی ماندن آن از سریال‌های متنوع به نفع «مانکن» تمام شود. با عرضه ۵ قسمت از «مانکن» خیلی از مخاطبان تکلیف خود را با این مجموعه روشن و یکسره کرده‌اند و اگر ذائقه‌شان با چنین ملودرام‌هایی سازگار باشد، ادامه این مجموعه را هم پیگیری می‌کنند اما کسانی که رابطه و میانه‌ای با سریال‌هایی از این دست نداشته باشند، پول و وقتی را صرف آن نمی‌کنند.

سوالی که در این رابطه حائز اهمیت است آن است که تا کی شبکه در قرق «مانکن» خواهد ماند. برای پاسخ به این سوال باید بدانیم چه سریال‌هایی آماده پخش در شبکه هستند و در واقع برنامه «بزودی» شبکه در این روزها چیست.  تصویربرداری و تدوین سریال «خوابزده» مدتی است به پایان رسیده است و به همین خاطر تیم تولید به سراغ فصل ششم «پایتخت» رفته‌اند. پس یکی از مجموعه‌های آماده نمایش تازه ترین سریال«سیروس مقدم» با نام «خوابزده» است.

شهریور ماه به پایان نرسیده بود که پروانه ساخت فصل دوم سریال «دل» به تهیه کننده آن «جواد فرحانی» داده شد تا «منوچهر هادی»(کارگردان) با حضور عوامل سریال در حین تصویربرداری فصل یک، به روش «رج زنی»سکانس‌هایی از فصل دوم را نیز ضبط کند. از شما پنهان نباشد، اخیراْ ۱۳ قسمت از فصل اول سریال برای بازبینی داده شده است تا برای آنها پروانه نمایش صادر شود. فصل اول مجموعه «دل» ۱۸ قسمت است.پس این مجموعه نیز حداکثر تا پایان این ماه می‌تواند رونمایی شود.

در خبرها خواندیم بخش اعظم تصویربرداری مجموعه «کرگدن» ساخته «کیارش اسدی زاده» به اتمام رسیده است و تدوین و صداگذاری آن بصورت همزمان در حال انجام است و این محصول نیز می‌تواند همانند «دل» همین ماه در سبد شبکه بنشیند. بنابراین در برنامه «بزودی» شبکه، نمایش خانگی سه مجموعه جدید در آستانه توزیع هستند و شرکت‌های پخش فیزیکی و  اینترنتی می‌توانند برای عرضه آنها برنامه‌ریزی کنند. تنها نکته‌ای که در این میان نباید از نظر دور داشت، فضای تقریباْ یکسان سریال «دل» و «مانکن» است که نویسنده هر دو مجموعه «بابک کایدان» است و تدبیر حکم می‌کند، قبل از عرضه «دل» ترجیحاْ یکی از دو سریال «خوابزده» و «کرگدن» در شبکه توزیع شوند.

کلام آخر! با کشیده شدن ساعت رسمی کشور به عقب و در پیش بودن شب‌های طولانی پاییز و ادامه کم رغبتی مردم برای سینما رفتن، چاره‌ای جز این نمی‌ماند که از این پس نمایش خانگی همانند تلویزیون برای جلب رضایت مخاطبان تنوع بیشتری به مجموعه‌های نمایشی خود بدهد و مانع از گرایش مخاطبان به رسانه‌های آنسوی مرزها بشود.

 

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید