روزانه های سینمایی

سویه پژوهشی فیلم مستند ستودنی است

سعید رجبی‌فروتن حرکت سینمای مستند امروز ایران را همگام با سینمای مستند جهان می داند.

سعید رجبی‌فروتن حرکت سینمای مستند امروز ایران را همگام با سینمای مستند جهان می داند.

به گزارش ستادخبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت؛ سعید رجبی‌فروتن، کارشناس حوزه نمایش خانگی گفت: سینمای مستند ما طی سال‌های اخیر هم از رهگذر پیشرفت‌های تکنولوژیک و دسترسی به ابزارهای نو در ساخت فیلم و هم با توجه به عمق نگرش آثارشان‌ شاهد فیلم‌های بهتری از مستندسازان مان هستیم و کم نیستند فیلمسازانی که در داخل و خارج از کشور خوش درخشیده اند.

وی ادامه داد: به نظر می‌آید آن گله‌گذاری‌هایی که پیش از این در مورد سینمای مستند وجود داشت و در بیانیه‌ها می آمد که مستند‌ها فاقد سویه‌های پژوهشی هستند در این روزها بر طرف شده و این توصیه در بیشتر فیلم‌ها امروزی لحاظ می‌شود.

این کارشناس حوزه نمایش خانگی اظهار کرد: امروز وقتی فیلم‌های مستند را می‌بینیم به راحتی متوجه آن می‌شویم که نتیجه یک تحقیق و پژوهش در یک شکل درست، گسترش پیدا کرده و به فیلم تبدیل شده است.

رجبی فروتن گفت: به نظرم این انس و الفت که فیلمسازان امروز با فضای تحقیق دارند، چه در قالب میدانی و چه در قالب کتابخانه‌ای کمک کرده تا آثار مستند ما نسبت به گذشته سطح کیفی بهتری داشته و این ادعا را می توانیم داشته باشیم که به عنوان یک منبع و مرجع قابل اتکا می‌تواند در اختیار محققان جشنواره قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: امروز می‌توانیم مدعی باشیم که سینمای مستندمان پا به پای سینمای مستند جهان در حال حرکت است و در مسیر پیشرفت قدم برداشته است. بویژه که مستندسازان ما امروز نسبت به مسائل منطقه بسیار حساس هستند و با جرات و جسارتی که توقع داریم به مسائلی حساس می‌پردازند و در پیله خود باقی نمانده‌اند.  

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید