روزانه های سینمایی

دست خالی نمایش خانگی در تعطیلات

با وجود سه سریال در حال پخش طبیعی است که موسسات ویدیو رسانه و شرکت های پخش آنها، تدارک خاصی برای مناسبت ها و تعطیلات نبینند. پیش از آغاز تعطیلات چهار روزه ۱۴ تا ۱۸ خرداد فیلم های سینمایی«تنها دو بار زندگی می کنیم»، «یک کیلو و بیست یک گرم» و کمی قبل تر فیلم«وای آمپول» توزیع شدند.

با وجود سه سریال در حال پخش طبیعی است که موسسات ویدیو رسانه و شرکت های پخش آنها، تدارک خاصی برای مناسبت ها و تعطیلات نبینند. پیش از آغاز تعطیلات چهار روزه ۱۴ تا ۱۸ خرداد فیلم های سینمایی«تنها دو بار زندگی می کنیم»(بازپخش)، «یک کیلو و بیست و یک گرم» و کمی قبل تر فیلم«وای آمپول» توزیع شدند. فضای هر سه فیلم و میزان فروش آنها در اکران به خوبی نشان می دهد که انتظار چندانی از این فیلم ها نمی توان داشت و تجربه اول سه کارگردان که مجموع تیراژ نسخه فیزیکی فیلم های آنها ار ۵۰ هزار نسخه تجاوز نمی کند، مشکل بتواند تمام سلیقه ها را در شبکه نمایش خانگی و در دو بستر اینترنتی و لوح فشرده جلب و راضی کند.

دو یار دبستانی

«بهنام بهزادی» با اینکه بعد از«تنها دو بار زندگی می کنیم»، دو فیلم دیگر ساخته است اما بعد ۱۲ سال نخستین فیلم او این بار فرصت عرضه در فرمت DVD در این شبکه را یافته است. روایت غیرمتعارف داستان این فیلم برای کسانی که سواد سینمایی بیشتری دارند، احتمالاْ حاوی نکات ظریفی است.

 همچنین ملودرام اجتماعی «یک کیلو و بیست و یک گرم» به کارگردانی «رحیم طوفان» از قاعده فیلم های تلخ و سرد اجتماعی تبعیت می کند و از جمله فیلم هایی است که از توانایی های «سعید آقاخانی»در فیلمی غیرکمدی بهره برده است. وجه مشترک «بهزادی» و «طوفان» حضور و تجربه اندوزی ارزشمند آن دو در وادی فیلم کوتاه است. ضمن آنکه هر دو فیلمساز به دفعات از استیج جشنواره های خارجی برای کسب جایزه بالا رفته اند. «بهزادی» برای «تنها دو بار زندگی می کنیم» و «طوفان» برای فیلم های کوتاه زیادی که پیش از این ساخته است،‌افتخاراتی را کسب کرده اند.

نگاهی به کامنت و اظهار نظر بینندگان در سرویس های استریمینگ مثل «فیلیمو» به خوبی نشان می دهد که مخاطبان خاصه زنان تحت تاثیر فیلم «یک کیلو و بیست و یک گرم» قرار گرفته و از سرنوشتی که برای مادر و فرزندش رقم می خورد، متاثر شده اند.

وای از این فیلم

تکلیف فیلمی که بر خلاف ادعا نه به دنیا و فضای ذهنی کودکان نزدیک است و نه مختصات فیلم کمدی را داراست از پیش روشن است. «علیرضا محمود زاده» سازنده «وای آمپول» می توانست با فیلم شکست خورده ای روبرو نشود اگر به قدر کافی برای فیلمنامه اش وقت می گذاشت و در دام سطحی نگری و کلیشه های رایج نمی افتاد.

شبکه در هفته آینده با دو فیلم «آخرین بار کی سحر را دیدی» ساخته «فرزاد موتمن» و «هشتک» به کارگردانی«رحیم بهبودی» نونوار می شود.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید