روزانه های سینمایی

نسخه سرقتی «متری شش و نیم» چقدر خسارت به بارآورد؟

ارزش رایت نمایش خانگی فیلم هایی مانند«متری شش و نیم» که پیش تر نسخه غیرقانونی آنها در دسترس قرار گرفته است، در قراردادی که بین ناشر و تهیه کننده منعقد شده است، چه سرنوشتی پیدا می کند؟ آ

فیلم سینمایی «متری شش و نیم» چند هفته پس از انتشار نسخه پرده ای آن سرانجام در نمایش خانگی توزیع شد تا غصه پرقصه سرقت آثار سینمایی ادامه داشته باشد و این شمشیر داموکلس بر سر فیلم های پرمخاطب سینما همچنان سایه افکن باشد. تازه ترین فیلم «سعید روستایی» که بی تردید عنوان پر فروش ترین فیلم سال ۹۸ را تا پایان سال برای خود محفوظ نگه خواهد داشت، یکی از عریان ترین و رئالیستی ترین فیلم های ساخته شده در خصوص معضل و بلیه اعتیاد در ایران است که توانست تراز فیلم هایی با این موضوع را بصورت چشمگیری رفعت بخشد. اگر همگان نخسین اثر سینمایی «روستایی» با عنوان «ابد و یک روز» را با بازی درخشان«نوید محمد زاده» به یادمی آورند، بی تردید این ادعا در باره فیلم دوم او «متری شش و نیم» نیز صادق است و حاصل همکاری این دو در این فیلم نیز دیدنی از آب درآمده است.

سوالی که ممکن است ذهن بعضی ها را به خود مشغول کرده باشد، آن است که نسخه سرقتی «متری شش و نیم» چقدر خسارت به بار آورد؟ ارزش رایت نمایش خانگی فیلم هایی مانند«متری شش و نیم» که پیش تر نسخه غیرقانونی آنها در دسترس قرار گرفته است، در قراردادی که بین ناشر و تهیه کننده منعقد شده است، چه سرنوشتی پیدا می کند؟ آیا بطور طبیعی از ارزش مورد معامله کسر می شود؟ درصد تقریبی این کاهش چقدر است؟ اصولا واکنش ناشران ویدیویی و استریمینگ در قبال اینگونه وقایع ناخواسته چیست آیا در قراردادها پیش بینی چنین امری شده است؟

«روزانه های سینمایی» این موضوع را با تنی چند از مدیران موسسات ویدیو رسانه در میان گذاشت و از پاسخ های دریافتی مشخص شد، به دلیل بروز چنین اتفاقاتی در گذشته در متن قراردادهای رایج پیش بینی هایی صورت گرفته است. بطوریکه در متن اغلب قراردادها کاهش و تنزل ۵۰ درصدی مبلغ مورد معامله قید شده است. به عنوان مثال اگر رایت «متری شش و نیم» یک میلیارد تومان فروخته شده باشد، این مبلغ با توافق طرفین قرارداد به ۵۰۰ میلیون تومان کاهش می یابد. البته بطور استثنایی مدیران موسساتی به دلیل ارزش فیلم و سرعت عمل در مقابله با جمع آوری نسخه غیرقانونی و یا ملاحظات اخلاقی راضی به کاستن از ارزش رایت نمی شوند. «علی اسد زاده» مدیر عامل موسسه تصویر گستر پاسارگاد در همین رابطه گفته است:

-من تا حالا از هیچ تهیه کننده ای یک ریال کم نکردم (با اینکه ) خیلی از فیلم های من اینطوری لو رفته اند مثل «فروشنده» «چهار راه استانبول»و «بدون تاریخ و بدون امضا»

نسخه فیزیکی فیلم «متری شش و نیم» روز گذشته از سوی موسسه «هنر اول» همزمان با بارگذاری آن در سامانه های آنلاین ویدیویی و نیز قراردادن لینک دانلود آن از سوی سایت های مجاز منتشر شد. این نسخه از فیلم با نسخه غیرقانونی و نیز نسخه به نمایش درآمده در جشنواره فیلم ونیز متفاوت است و فاقد بعضی از صحنه هایی است که در نسخ دیگر دیده می شوند.!

تکمله: مدیر موسسه هنر اول طی تماسی با «روزانه های سینمایی» اظهار داشت به رغم اینکه در قراردادها به کسر ۴۰ درصد از ارزش رایت در صورت انتشار غیرقانونی فیلم ها تصریح می شود، مع الوصف این موسسه به دلیل ارزش های فیلم «متری شش و نیم» و استقبال خوب مردم از فیلم، بر مبلغ مورد اشاره در قرارداد خود پایبند مانده است.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید