روزانه های سینمایی

بدرود با آخرین مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری

کوچک سازی دولت و قطع همکاری دهها تن از کارکنان شاغل در موسسه رسانه های تصویری البته با جلب رضایت آنها کار سختی بود که یزدانی به خوبی از عهده آن برآمد و هزینه های پشتیبانی سازمان را در قیاس با اعتبارات حمایتی آن در این بخش کاهش داد.

 هفته گذشته با تودیع آقای مهدی یزدانی از سازمان سینمایی عمر مدیریتی آخرین مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری به پایان رسید و تشریفات انحلال و یا ادغام این موسسه به مراحل پایانی نزدیک شد. «یزدانی» که برای دومین بار اداره موسسه رسانه های تصویری را در عمر بیست و شش ساله این موسسه عهده دار شده بود، این بار برخلاف گذشته تلاش کرد تا زمینه فعالیت را برای بخش خصوصی بیش از گذشته فراهم کند و با حذف تصدی گری موسسه ای وابسته به دولت، میدان را یکسره در اختیار فعالان خصوصی قرار دهد. شاه بیت اقدامات یزدانی و همکارانش در دو سال گذشته مشروعیت بخشی به فعالیت موسسات و مراکز عرضه برخط ویدیویی به گونه درخواستی بود که در یکسال اخیر با مناقشه حقوقی نیز همراه شد زیرا صدا و سیما تلاش کرد تا انحصارش را تا این عرصه نیز امتداد بخشد.

یزدانی در شرایطی سازمان امور سینمایی را ترک می کند که هنوز چگونگی نقش آفرینی دولت و سازمان امور سینمایی در زمینه صدور مجوز به موسسات خصوصی نمایش آنلاین فیلم و سریال و نظارت برآنها به نقطه روشنی نرسیده است و مدتهاست که مجوز جدیدی برای این دسته از شرکت ها صادر نشده است.

کوچک سازی دولت و قطع همکاری دهها تن از کارکنان شاغل در موسسه رسانه های تصویری البته با جلب رضایت آنها کار سختی بود که یزدانی به خوبی از عهده آن برآمد و هزینه های پشتیبانی سازمان را در قیاس با اعتبارات حمایتی آن در این بخش کاهش داد. همچنین حقوق اینترنتی بسیاری از فیلم های ایرانی و خارجی موجود در آرشیو موسسه به صورت رسمی به ناشران اینترنتی سپرده شد و تعامل خوبی بین ناشران نسخه فیزیکی و اینترنتی در زمینه سرمایه گذاری مشترک برای تولید محنوای اختصاصی(سریال) برقرار شد که ثمره آن در سریال های اخیر شبکه نمود یافته است.

موسسه رسانه های تصویری که طیفی وسیعی از فعالیت ها را به اقتضای نیاز دوران و کمی هم زیاده خواهی های مدیران وقتش بر عهده گرفته بود و بدش نمی آمد همزمان در نقش تهیه کننده فیلم، مجری جشنواره، تامین و توزیع ویدیو، مبارزه با تکثیر و عرضه فیلم غیرمجاز و فروشگاه داری ظاهر شود، سرانجام تعطیل شد و بخشی از وظایف آن به دیگر موسسات سازمان و دوایر ستادی آن منتقل شد.

و بدین گونه بدرود با آخرین مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری رقم خورد و از این پس «یزدانی» با ادامه حضوردر شوراها و جلسات کارشناسی تجارب خویش را با سایر مدیران سازمان سینمایی به اشتراک می گذارد.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید