روزانه های سینمایی

با «نبات»کام شبکه قدری شیرین شد

تنهایی خانواده سعید و قطع ارتباط آنها با دنیای بیرون با فرهنگ خانواده های ایرانی همخوانی ندارد و کارگردان دراین بخش تحت تاثیر فرهنگ غرب، خودش را از پاسخگویی به سوالات آسوده ساخته است.

فیلم سینمایی«نبات» اولین تجربه سازنده آن «پگاه ارضی» به رغم همه کاستی ها و حفره هایی که در فیلمنامه اثر مشهود است، برخورنده نیست و بیننده با تماشای آن اذیت نمی شود.

کارگردان میتوانست به جای سکانسهای متوالی و تکراری سعید(شهاب حسینی) و رویا(نازنین فراهانی)کیفیت جدایی و متارکه آنها را در یک یا دو فلاش بک نشان دهد. این عمل باعث میشد تا شخصیت ها را بهتر بشناسیم و گلایه های رویا از سعید را که چرا طی ده سال گذشته سراغی از او نگرفته است، بهتر درک کنیم.

با توجه به شیوع و فراوانی طلاق و هوشیاری و زیرکی دختر(نبات) فرزند سعید و رویا ، دروغگویی سعید به فرزندش چندان منطقی به نظر نمی رسد و او می توانست برای کتمان حقیقت از حربه دیگری بهره ببرد. جای تاسف است که نویسنده برای جاانداختن یک دروغ، سعید و نبات را ایزوله کرده است و در طول فیلم با کمال تعجب ردپایی از هیچ فامیل نسبی و سببی در دیده نمیشود. چرا؟ برای اینکه ارتباط آنها می توانست دروغ بزرگ پدر به دخترش را برملا سازد.

تنهایی خانواده سعید و قطع ارتباط آنها با دنیای بیرون با فرهنگ خانواده های ایرانی همخوانی ندارد و کارگردان دراین بخش تحت تاثیر فرهنگ غرب، خودش را از پاسخگویی به سوالات آسوده ساخته است.

بازی های خوب و بده بستان درست شخصیت ها با یکدیگر مزیت فیلم«نبات» است. ناشر نسخه فیزیکی فیلم «نبات» موسسه هنر اول است. با «نبات»کام شبکه قدری شیرین شد.

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: cinemadailyir@

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۶ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • به بازی بسیار بد نقش نبات اشاره ای نکرده بودید

  ضمن تشکر دو سوال داشتم

  یکی اینکه آیا موسسه سوره با شرکت گلرنگ ادغام شده است

  و دیگر آنکه چرا تبلیغ فیلم تورنادو مرتبا از شبکه جم پخش میشود اما سایر فیلم اجازه ی چنین کاری را ندارند؟ احتمالا به خودی بودن جواد هاشمی که ربطی ندارد؟ در خبرها آمده بود بخاطر طولانی بودن پروسه پروانه ساخت فیلمبرداری فیلم جدیدشان رو بدون دریافت پروانه شروع کرده و بعدا پروانه میگیرند

  • ادغامی صورت نگرفته است. ماهیت یک شرکت خصوصی است و دیگری وابسته به نهادی که از دولت بودجه می گیرد. تورنادو مدتهاست به اکران خود در سینماها پایان داده است. اگر بحث خودی و غیرخودی در بین بود، حتما تلویزیون تیزرهای این فیلم را پخش می کرد زیرا هاشمی به دفعات در مقام مجری با سیما همکاری کرده است. دریافت پروانه ساخت فرایند زمانبری نیست. مضافا که گاه با اعتماد به تهیه کننده و کارگردان به دریافت طرح کلی اکتفا می شود. نمی دانم مستند شما به حرف های ایشان چیست. در صورت نداشتن پروانه ساخت سایر دستگاه ها ممکن است مانع از ادامه فعالیت تولیدی بویژه در محیط های عمومی بشوند.

 •  احتمالا مالکین این فیلم فروش بالا در شبکه نمایش خانگی را هدف گرفته اند، پخش روزانه دهها بار از شبکه جم جونیور دلیلی بر این مسئله است. قطعا تبلیغ در این شبکه هزینه ی کمتری نسبت به تلویزیون دارد و مطمئمن باشید اگر تبلیغ فیلم دیگری مثلا فیلم مطرب حتی پس از اتمام اکران از شبکه های ماهواره ای پخش میشد قطعا برای تهیه کنندگان مشکلاتی از سوی دستگاههای نظارتی ایجاد میشد

 • جناب فروتن عزیز 

  از زمانیکه فرمودید نمایش فیلم تورنادو به پایان رسیده تاکنون این فیلم در سینماهای اهواز در حال پخش شدن است. در دو یا سه سینما

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید