روزانه های سینمایی

«ایکس‌لارج» لباس گشادی برای سینمای کمدی

مزیت ساخت و عرضه کمدی هایی همچون «ایکس لارج» آن است که این بار با در دست داشتن پروانه سینمایی و به پشتوانه فروش ۶ میلیاردی در سینماها می توانند به قیمت خوبی هم به ناشران فیزیکی و اینترنتی فروخته و عرضه شوند.

اگر بخواهیم تعارف را کنار بگذاریم ساخت و نمایش فیلم‌هایی مثل «ایکس‌لارج» که این روزها در بین محصولات متنوع شبکه نمایش خانگی جایی را برای خود باز کرده‌است، در ادامه همان راهی است که روزی «تله فیلم»سازان در شبکه نمایش خانگی پیش گرفتند و فیلم‌های آنها به دریافت نشان شونه تخم مرغی نایل آمدند.!

افراط این عده و کسانی که ناشیانه به تقلید از آنها پرداختند، خط تولید کمدی‌های سبک را با پاسخ سرد مخاطب همراه ساخت و کار به جایی رسید که سال‌های گذشته این جماعت برای همیشه بساط خود را در نمایش خانگی جمع کردند.

در ادامه روزنه‌ای باز شد تا این‌بار سروکله نسخه مشابه چنین فیلم‌هایی در سینما پیدا شود. کمدی‌های عامه پسندی که شوخی‌های منشوری در آنها با شدت و ضعف خودنمایی می‌کرد، به مرور سهم قابل توجهی از اکران را به خود اختصاص دادند و کارگردانان با سابقه و کاربلدی هم بدشان نیامد بخت خود را در اینگونه کمدی‌های دم‌دستی و آتراکسیونی بیازمایند و پولی را به جیب بزنند.

عرضه همزمان دو فیلم «ایکس‌لارج» در نمایش خانگی و «اژدر» در سینماها تازه‌ترین نمونه از نوع سینمایی است که فاقد هرگونه خلاقیت هستند و از نشانه های بارز اثری طنز آمیز در آنها خبری نیست.

مزیت ساخت و عرضه کمدی‌هایی همچون «ایکس لارج» آن است که این بار با در دست داشتن پروانه سینمایی و به پشتوانه فروش ۶ میلیاردی در سینماها می‌توانند به قیمت خوبی هم به ناشران فیزیکی و اینترنتی فروخته و عرضه شوند. چی از این بهتر! اما باور کنیم «ایکس لارج» لباس گشادی برای سینمای کمدی ماست.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید