روزانه های سینمایی

اولین فیلم اکران ۹۸ در قاب نمایش خانگی

تاکنون تهیه کنندگان فیلم های سینمایی«رحمان ۱۴۰۰»، «نبات»، «زندانی ها»، «آهوی پیشونی سفید۳» و «تگزاس ۲»برای عرضه فیلم هایشان دورخیز کرده اند و شواهد نشانگر آن است که با ادامه اکران «تگزاس۲» و نیز فاصله کوتاهی که از پخش «آهوی پیشونی سفید ۲» می گذرد، تهیه کننده «آهوی پیشونی سفید۳» نیز شتابی برای رونمایی از فیلم هایشان در نمایش خانگی ندارند.

مراحل اداری صدور پروانه نمایش برای پنج فیلم سینمایی اکران ۹۸ در حال انجام است و هنوز مشخص نیست کدام فیلم گوی سبقت را از سایر فیلم ها می رباید و در دسترس علاقه مندان در نمایشگرهای خانگی، تلفن ها و کامپیوترهای همراه قرار می گیرد.

تاکنون تهیه کنندگان فیلم های سینمایی«رحمان ۱۴۰۰»، «نبات»، «زندانی ها»، «آهوی پیشونی سفید۳» و «تگزاس ۲»برای عرضه فیلم هایشان دورخیز کرده اند و شواهد نشانگر آن است که با ادامه اکران «تگزاس۲» و نیز فاصله کوتاهی که از پخش «آهوی پیشونی سفید ۲» می گذرد، تهیه کنندگان فیلم های «تگزاس۲» و «آهوی پیشونی سفید۳» شتابی برای رونمایی از فیلم هایشان در نمایش خانگی ندارند.

توزیع فیلم «رحمان ۱۴۰۰» بستگی به این دارد که تبعات تخلف کارگردان فیلم به شرحی که سازمان سینمایی گفته بود، پایان پذیرفته است و یا اینکه حواشی این اقدام ادامه دارد. تنها چیزی که می توان از آن اطمینان حاصل کرد، تفاوت نسخه  نمایش خانکی فیلم با نسخه اکران شده فیلم در سینماهاست. بدین ترتیب «رحمان ۱۴۰۰» به جز نسخه به نمایش درآمده در سینماهای حوزه هنری، نسخه مورد تایید دولت و سرانجام نسخه خودخواسته کارگردان! به گونه ای بازهم متفاوت در نمایش خانگی دیده خواهد شد. پیش از این فیلم سینمایی«هزارپا» نیز فاقد صحنه ها و گفتگوهایی بود که در سینماها دیده بودیم و به نظر می رسد اعمال رده بندی سنی نیز که از بهار امسال در سینماها و نمایش خانگی جدی شد، مانع از آن نشده است که صحنه های حساسیت برانگیز با ممیزی مجدد روبرو نشوند.

صفت مشترک دو فیلم باقی مانده یعنی «نبات» و «زندانی ها»شکست آنها در اکران ۹۸ است.  توزیع فیلم «زندانی ها» تازه ترین ساخته «مسعود ده نمکی» به رغم قرارگرفتن در اکران نوروزی سینماهای کشور موفقیت سه گانه «اخراجی ها» را برای او تکرار نکرد و فیلم را در رتبه های پایین جدول فروش نشاند. «نبات» فیلم اول خانم «پگاه ارضی» با وجود بازی «شهاب حسینی» موفقیتی را در پی نداشت و جز این هم انتظاری از این ملودرام خانوادگی نمی شد داشت.

یادآور می شود به جز فیلم های گروه هنر و تجربه حدود ۴۰ فیلم سینمایی ایرانی اکران شده در ۵ سال احیر، در صف توزیع در شبکه نمایش خانگی قرار دارند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید