روزانه های سینمایی

اسپیلبرگ دست به کار شد، رقابت‌موبایلی‌بانتفلیکس‌وآمازون

جفری کاتزنبرگ، تهیه‌کننده هالیوود با استارت‌آپ «کوییبی» که مبتنی بر محتوای دیجیتال است، قصد دارد تعدادی از سرشناس‌ترین کارگردانان هالیوود را به کار بگیرد تا سریال‌های ویدئویی کوتاه بسازند. نخستین گزینه، استیون اسپیلبرگ است که سریالی ترسناک برای این تشکیلات دیجیتال جدید می‌نویسد و کارگردانی می‌کند.

چند وقتی است که به بسترهای پخش فیلم و سریال یک مورد دیگر هم اضافه شده و آن بستر در قالب تلفن‌های هوشمند است. در تازه‌ترین رخداد قرار است کمپانی«کوییبی»با اسپیلبرگ‌ سریالی در این بستر بسازد.

شاید خیلی‌ها تا پیش از این تولید محتوای تصویری به‌ویژه فیلم و سریال را به‌طور انحصاری برای تلفن همراه عجیب و چه‌بسا ناشدنی می‌دانستند؛ اما حالا با اسم‌های بزرگی طرفیم که مشغول تولید محتوا برای همین بستر هستند. 

تجربه‌جدیدی‌برای‌اسپیلبرگ
جفری کاتزنبرگ، تهیه‌کننده هالیوود با استارت‌آپ «کوییبی» که مبتنی بر محتوای دیجیتال است، قصد دارد تعدادی از سرشناس‌ترین کارگردانان هالیوود را به کار بگیرد تا سریال‌های ویدئویی کوتاه بسازند. نخستین گزینه، استیون اسپیلبرگ است که سریالی ترسناک برای این تشکیلات دیجیتال جدید می‌نویسد و کارگردانی می‌کند. به گزارش هالیوود ریپورتر، «کوییبی» (Quibi) قرار است از ششم آوریل سال ۲۰۲۰ آغاز به کار کند و اسپیلبرگ ایده جالبی دارد. او سریال «اسپیلبرگ بعد از تاریکی» را می‌سازد که امکان پخش در تلفن‌های همراه مخاطبان بین غروب تا طلوع آفتاب را خواهد داشت و به این ترتیب فقط در تاریکی قابل تماشاست. این سریال ۱۲ تا ۱۴ بخش خواهد داشت و اسپیلبرگ که دوست و همکار قدیمی کاتزنبرگ است، به او گفته این داستان ترسناکی‌است که با دیده شدن در تاریکی شب ترسناک‌تر هم می‌شود. کاتزنبرگ و مگ ویتمن که «کوییبی» را تأسیس کرده‌اند، به‌دنبال سریال‌های ۲ تا ۴ ساعته از فیلمسازان و استودیوهای هالیوود هستند که هر بخش آن بین هفت دقیقه باشد و در موبایل کاربران پخش شود.

جالب است بدانید کاتزنبرگ یکی از غول‌های هالیوودی است. وی از سال ۱۹۷۹ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است. وی هم‌اکنون مدیرعامل استودیوهای دریم ورکز است. همین نشان می‌دهد کوییبی به لحاظ فنی و هنری عقبه قدرتمندی دارد. مگ ویتمن هم مدیر کسب و کار آمریکایی است. او رییس و مدیر ارشد اجرایی هیولت-پاکارد است. او برای فرمانداری کالیفرنیا در سال ۲۰۱۰ نامزد شد ولی رقابت را به جری براون واگذار کرد. به گزارش آی سینما، وقتی این اپلیکیشن راه‌اندازی شود، آن‌ها هشت فیلم-سریال را به مدت دو هفته به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند و سپس در نخستین سال فعالیت، هر دوشنبه یک فیلم در اختیار اعضا قرار خواهد گرفت.

به گزارش مهر به نقل از ورایتی، جفری کاتزنبرگ، تهیه‌کننده که در جشنواره «بانف ورلد میدیا» در کانادا شرکت کرده بود در پاسخ به برنامه‌های آینده خود در رسانه کوییبی گفت: اسپیلبرگ در حال نوشتن سریالی برای تماشا در گوشی‌های هوشمند است که فقط شب‌ها می‌توان آن را دید. وی گفت: استیون اسپیلبرگ هم آمد و گفت یک داستان خیلی ترسناک دارم و می‌خواهم درستش کنم. کاتزنبرگ افزود: او خودش فیلمنامه این سریال را می‌نویسد و معمولاً او چیزی نمی‌نویسد، مگر آنکه داستانی جالب باشد. این در حالی است که اسپیلبرگ همچنین در حال تکمیل و بازسازی سریال «داستان‌های شگفت‌انگیز» هم هست که برنامه دیگری برای« تی‌وی پلاس اپل» خواهد بود. این سریال سال ۱۹۸۵ توسط اسپیلبرگ برای تلویزیون ساخته شده بود؛ اما در عین حال گفته شد اسپیلبرگ یک درخواست غیرمعمول هم دارد و اینکه تماشاگران فقط بتوانند این برنامه را پس از نیمه شب ببینند. کاتزنبرگ با کمک مهندسانش تلاش دارد تا این ایده را عملی کند. نتیجه این چالش این بوده که یک ساعت روی صفحه ظاهر می‌شود و با دیدن آن برنامه در دسترس خواهد بود و زمانی که سپیده بزند و صبح شود، ساعت دوباره ظاهر می‌شود و برنامه تا شب بعد از دسترس خارج می‌شود.

رقابت‌باغول‌ها
به جز اسپیلبرگ تاکنون استیون سودربرگ، گی‌یرمو دل تورو، سم ریمی، کاترین هاردویک، آن کندریک، داگ لیمن، لارنس فیش‌برن و آنتوان فوکوآ از جمله چهره‌های سرشناسی هستند که با کوییبی همکاری کرده‌اند. این استارت‌آپ به شکل اختصاصی برای موبایل طراحی شده تا کاربرانی که زمان کمتری برای سرویس‌های آنلاین و استریم مانند نتفلیکس، آمازون و هولو اختصاص می‌دهند، سراغ «کوییبی» بیایند و از آن استفاده کنند. مرور نام‌هایی که تاکنون با این کمپانی همکاری داشته‌اند، نشان می‌دهد کوییبی آمده که کارهای بزرگی بکند. استیون سودربرگ تاکنون فیلم‌های مشهوری مثل قاچاق و یازده یار اوشن را ساخته و حتی نخل طلای کن را هم برده است.

گی‌یرمو دل تورو، کارگردان مشهوری است که دوسال پیش برای شکل آب، اسکار را به خانه برد. او فیلم‌های مشهوری مثل سه‌گانه هابیت را هم نوشته است. اما سم ریمی، فیلمساز کهنه‌کار دیگری است که با کوییبی همکاری کرده است. او فیلم‌های مشهوری چون مردتاریکی و مردعنکبوتی را کارگردانی کرده است. کاترین هاردویک از اهالی هالیوود است که با فیلمنامه‌نویسی کارش را آغاز و سپس با ساخت فیلم‌های مستقل جای پایش را در صنعت فیلمسازی سفت کرده است. آن کندریک فیلمساز نیست. او پیش‌تر به عنوان یک بازیگر شناخته‌شده معرفی شده که در سری فیلم‌های گرگ و میش حضور داشته است. داگ لیمن، دیگر فیلمساز همکار با این کمپانی است. او فیلم‌های مشهوری چون آقا و خانم اسمیت و هویت بورن را ساخته است.

اگر سه‌گانه ماتریکس را دیده باشید -که حتماً دیده‌اید- لارنس فیش‌برن را به خوبی می‌شناسید. این بازیگر سیاه‌پوست دیگر فردی است که با کوییبی همکاری کرده و یکی از کارگردانان هالیوودی است که کارش را با ساخت موزیک ویدئو شروع کرده است. آنتوان فوکوآ فیلمسازی است که فیلم‌های مشهوری چون آرتورشاه، هفت دلاور و اکولایزر را ساخته و حالا با مرور این اطلاعات باید ببینیم که آیا این سامانه توان رقابت با بزرگترهای خودش را دارد یانه! شاید به دلایل مختلف فعلاً امکان رقابت با غول‌هایی مثل نتفلیکس و آمازون را نداشته باشد اما هیچ بعید نیست اگر با همین دست‌فرمان ادامه بدهد، تا یکی دو سال آینده به چیزی شبیه به همان سامانه‌های قدرتمند تبدیل شود. یکی از نکات دیگری که در موفقیت چنین پدیده‌های جدیدی مؤثر است، توان آن‌ها در تغییر ذائقه، یا بهتر بگوییم ایجاد ذائقه جدید برای مخاطبان است. آیا کوییبی توان ایجاد ذائقه برای مخاطبان را دارد؟ آیا مدیران کارکشته این مجموعه جذابیت‌های لازم برای کوچ بخشی از مخاطبان به این بستر را دارند؟ هدف‌گذاری این سامانه بر چه تیپ از مخاطبان است؟ باتوجه به حجم زمانی پایین و کمیت تولیدات این بستر احتمالاً رنج سنی نوجوان و جوان بیشتر به سمتش متمایل شوند. کسی چه می‌داند، شاید روزی برسد که با توجه به هویت کوییبی، حتی محتواهایی توسط کاربران همین سامانه تولید و به روی آن بارگذاری و پخش شود!

منبع: روزنامه صبح نو

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید