روزانه های سینمایی

ادامه فعالیت سامانه‌های آنلاین فیلم در تعطیلات نوروزی

ه جز یک موسسه ویدیو رسانه که حقوق فیزیکی و اینترنتی آثار تصویری را خریداری می‌کند، سایر عناوین توسط شرکت‌های VOD خریداری می‌شوند و این شرکت‌ها می‌توانند به راحتی و اختیار کامل انتشار نسخه اینترنتی را در اولویت قرار دهند و به تقاضای موجود در بازار پاسخ موثر بدهند.

تعطیلی سینماها و سایر مراکز فرهنگی تا یک هفته دیگر ادامه پیدا کرد تا اکران نوروزی سینماها بیش از پیش در هاله‌ای از ابهام فرو رود. در این میان آنچه می‌تواند تا حدی جای خالی سینما را پرکند و نیاز تصویری مردم را تامین کند، سامانه‌های آنلاین فیلم و سریال است.

 در سال‌های گذشته معمولا در تعطیلات دو هفته‌ای نوروز که برای مراکز کاری گاه تا ۲۰ روز ادامه می‌یافت، عرضه فیلم وسریال در دو حالت فیزیکی و اینترنتی نیز بطور طبیعی متوقف می‌شد. امسال با توجه به تعطیلی احتمالی سینماها در تعطیلات نوروزی، انتظار می‌رود ناشران فیلم‌وسریال در رویه گذشته تجدید نظر کنند و با توجه به خانه‌نشینی میلیونها خانوار در سراسر کشور، خدمات خود را ادامه دهند تا مخاطبان آنها تداوم سریال‌ها را شاهد و ناظر باشند.

تنها مشکلی که در این رابطه احتمالاْ مانع اجرای این درخواست است، تعطیلی زنجیره پخش در سراسر کشور است که انتشار همزمان نسخه فیزیکی (DVD) را عملاً منتفی می‌سازد. در این حالت ناشران و صاحبان حقوق نمایش‌خانگی باید درصدد ارزیابی برآمده و به این بیاندیشند که اگر استثنائا برای دو تا سه هفته DVD  فیلم و سریال‌ها همزمان با پخش اینترنتی روانه بازار نشود و توزیع فیزیکی با چند هفته تاخیر صورت گیرد، چه مشکلاتی رخ خواهد داد.

یکی از پیامدهای این اقدام گلایه‌مندی مصرف کنندگان DVD  است که احساس تبعیض می‌کنند. در واقعیت خریداران نسخه ارجینال محصولات شبکه از ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر تجاوز نمی‌کند و این تعداد به جز آنکه در قیاس با کاربران میلیونی پلتفرم های آنلاین، قابل توجه نیستند می‌توانند مثل هر ساله فرض را بر عدم توزیع فیلم و سریال در سوپرمارکت‌ها بگذارند.

نکته مهمتر آن است که به جز یک موسسه ویدیو رسانه که حقوق فیزیکی و اینترنتی آثار تصویری را خریداری می‌کند، سایر عناوین توسط شرکت‌های VOD خریداری می‌شوند و این شرکت‌ها می‌توانند به راحتی و اختیار کامل انتشار نسخه اینترنتی را در اولویت قرار دهند و به تقاضای موجود در بازار پاسخ موثر بدهند.

بنابراین امید می‌رود با ادامه فعالیت سامانه‌های آنلاین فیلم در تعطیلات نوروزی، سامانه‌های نماوا، فیلیمو، روبیکا ،آپرا، فیلم‌گردی(سوره) و پلتفرم دانلود سلام سینما در نخستین هفته های سال نو به کار خود ادامه دهند و برای تامین اوقات فراغت مردم، خوراک تصویری متنوعی را تدارک ببینند.

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: cinemadailyir@

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • در واکنش به انتشار این پست یکی از دوستان مسئول در موسسه هنر اول از ادامه فعالیت تامینی و توزیعی موسسه در تعطیلات نوروزی برای اولین بار از زمان تاسیس تاکنون خبر داد

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید