روزانه های سینمایی

آنچه «بابک» بعد از دیدن فیلم گفت

پای درد دل بسیاری از کارگردانان و تهیه کنندگان ژانر بیوگرافی چند دهه اخیر که بنشینید یک سینه سخن دارند و بسیاری از آنها پشت دست خود را داغ کرده اند که دیگر سراغ ساخت فیلم و سریال بیوگرافیک بروند.

ساختن فیلم و سریال در باره شخصیت های معاصر دشواریهای خاص خودش را دارد و از آن جمله جلب رضایت خانواده و بستگان نزدیک شخصیتی است که در قید حیات نیست اما وارثانش سختگیرانه و با وسواس در تک تک نماهای فیلم یا سریالی که ساخته شده باشد، اظهار نظر می کنند و اصرار هم دارند که حتما حرفشان بر کرسی بنشیند. پای درد دل بسیاری از کارگردانان و تهیه کنندگان ژانر بیوگرافی چند دهه اخیر که بنشینید یک سینه سخن دارند و بسیاری از آنها پشت دست خود را داغ کرده اند که دیگر سراغ ساخت فیلم و سریال بیوگرافیک بروند. این عده در باره ژانر بیوگرافی حساسیت پیدا کرده اند و ترجیح می دهند در چنین ژانری تجربه اندوزی نکنند مگر آنکه صدها سال از درگذشت شخصیت مورد نظر گذشته باشد و کسی خود را وکیل و وصی قانونی آن خدابیامرز نپندارد.!

این مقدمه را گفتم تا بدانید در موردی کاملا استثنایی همزمان با عرضه نسخه نمایش خانگی فیلم سینمایی«تختی» بابک پسر مرحوم «غلامرضا تختی» پس از دیدن فیلم آنقدر سرشوق آمده است که بلافاصله این پست را نوشته و انتشار داده است:

 

«فیلم تختی را دیدم، البته تا آنجا که اشک و اضطراب اجازه می‌داد. چندین بار هم برای دیدن دوباره سراغش رفتم که هنوز موفق نشدم. همسر و پسر از من بردباری کمتری دارند و در این چند روزی که فیلم به دستم رسیده و گاه و بی‌گاه به تماشای تکه تکه های آن می نشینم به بهانه‌ایی سرکی می‌کشند و موقعیت را موشکافانه‌ ارزیابی می‌کنند.

فیلم روایت منصفانه‌ایی است براساس واقعیت. تعهد به واقعیت و پرهیز از دروغ در فیلم در دورانی که همه جا غرق در شیادی است برایم بسیار ستودنی‌ست. فیلم بخاطر دقت در وقایع تاریخی می‌تواند مستندی درباره‌ی زندگی تختی باشد اما انباشته از فضاها و صحنه‌های هنرمندانه که مدیون ذهن خلاق کارگردان است.

تماشای این فیلم رنج جانکاهی به همراه داشت که به تحملش می ارزید، و من را به روزگاری برد که دنبال خاطره‌ها و قصه‌ها از مروت و انسانیت کوچه به کوچه می‌گشتم و پای صحبت هر کسی از ورزشکاران تا هم محلی های او می‌نشستماز ته دل خوشحالم که این فیلم ساخته شد و از تمامی کسانی که نقشی در پدید آمدن آن داشتند تشکر می‌کنم»

این بود آنچه «بابک» بعد از دیدن فیلم گفت!

روزانه های سینمایی را در تلگرام دنبال کنید: cinemadailyir@

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید