روزانه های سینمایی

یک فیلم دولتی دیگر رنگ پرده را به خود ندید

تهیه کننده (رضا کریمی) و حامی مالی او (بنیاد سینمایی فارابی) از ابتدا محاسبات مالی و اقتصادی لازم برای بازگشت سرمایه و کسب سود را به درستی انجام نداده اند و انرژی مادی و معنوی خود و منابع عمومی کشور را پای فیلمی هزینه کرده اند که در اکران عمومی شانسی برای جلب توجه مخاطبان نداشته است

فیلم سینمایی « تگرگ و آفتاب » ساخته« رضا کریمی»که با حمایت بنیاد سینمایی فارابی تولید شده بود، چهار سال بعد از تولید مستقیماً در شبکه نمایش خانگی عرضه شد. این اقدام به معنای آن است که تهیه کننده راضی به ضرر و زیان بیشتر نشده است و قید هزینه های بیشتر برای اکران فیلمی که در اکران با استقبال روبرو نخواهد شد، را اساساً زده است. در واقع تهیه کننده (رضا کریمی) و حامی مالی او (بنیاد سینمایی فارابی) از ابتدا محاسبات مالی و اقتصادی لازم برای بازگشت سرمایه و کسب سود را به درستی انجام نداده اند و انرژی مادی و معنوی خود و منابع عمومی کشور را پای فیلمی هزینه کرده اند که در اکران عمومی شانسی برای جلب توجه مخاطبان نداشته است.

قصه فیلم در باره چیست؟

در دهه ۶۰ یک فرمانده بسیجی درایام مرخصی به دنبال اجرای وصیت استاد کار مرحوم خود برمی آید تا حق بازماندگان او را از فرد جاعل و متخلفی بستاند. در این میان فرمانده جوان به دختر خانواده دل می بندد و بعد از آنکه پی می برد او خواستگار دیگری دارد، پس از عمل به وصیت پدر دختر، دوباره راهی جبهه می شود.

زیبایی فیلم در چیست؟

هنگام تماشای فیلم بیننده ای که دهه شصت را ندیده و درک نکرده است با جامعه ای روبرو می شود که با ایران امروز تفاوت های زیادی دارد. صمیمیت و نزدیکی همسایه ها به یکدیگر، نگاه پاک جوانها، ارتباطات قوی خانوادگی، حرمت کوچکترها به بزرگترها، ایثار و از خودگذشتگی برای حفظ منافع ملی، ارزش هایی است که در جامعه سودا زده امروز کمرنگ شده اند. حالا بهتر پی به این حقیقت می بریم که دهه شصت به رغم همه مخاطراتش مثل جنگ و دسیسه های ضد انقلاب، از حیث تجلی ارزش های ناب انسانی بی نظیر بود.

فیلم در شبکه با استقبال روبرو می شود؟

به دلیل ناآشنایی مخاطب با فیلم و نداشتن هیچگونه ذهنیت قبلی نسبت به آن، شکاف ارزشی بین داستان فیلم با جامعه ملتهب این سالها، شهرت کم بازیگر نقش اول فیلم، فروش چندان زیادی برای فیلم قابل پیش بینی نیست.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید