روزانه های سینمایی

«کمدی انسانی»رژه بازیگران در برابر دوربین

در «کمدی انسانی» علی الظاهر بناست کانسپت هایی مثل به رنگ جماعت درآمدن،‌ استفاده ابزاری از آدم ها و مبتذل شدن عشق در مناسبات سیاست و قدرت، به عنوان زیر متن، ماجراهایی را شکل دهند اما تنها چیزی که در ورای این مضامین دیده نمی­شود قصه ها و رخدادهایی هستند که می­بایست مخاطب را به تامل وادار سازند.

«محمد هادی کریمی» فیلمسازی که تلاش دارد، سبک روایی خودش را در فیلم هایش داشته باشد و ما او را به عنوان فیلمسازی مولف بشناسیم، در تازه ترین فیلم ضد قصه خود، شماری از بازیگران را در دقایقی کوتاه مقابل دوربین می­ آورد تا به جای اینکه خالق موقعیت تازه و نجات بخشی برای فیلم باشند، صرفاً به اراده کارگردان دیالوگ هایشان را از حفظ بخوانند و برای همیشه صحنه را ترک کنند.

شاید اگر دکتر «هادی کریمی»اصرار نداشت فیلم را خودش تدوین کند، آنگاه شاهد حذف نماهای کشدار و بی خاصیت بودیم و فیلم با ریتم تندتر و مثلاً عبور سریعتر از دوران کودکی شخصیت اصلی، یکنواختی و کرختی آن کمتر تو ذوق می­ زد. کانسپت و مضمون محوری، یکی از تکیه کلام های همیشگی کارگردان است که در گفتگوها و سخنانی که از او بازتاب می­ یابد، زیاد آن را شنیده و یا خوانده ایم. در «کمدی انسانی» علی الظاهر بناست کانسپت هایی مثل به رنگ جماعت درآمدن،‌ استفاده ابزاری از آدم ها و مبتذل شدن عشق در مناسبات سیاست و قدرت، به عنوان زیر متن، ماجراهایی را شکل دهند اما تنها چیزی که در ورای این مضامین دیده نمی ­شود قصه ها و رخدادهایی هستند که می­ بایست مخاطب را به تامل وادار سازند.

به جز طراحی صدا و تصویر یرداری خوب، که تحمل فیلم را آسان می­ سازند، «کمدی انسانی» داستان سر راستی ندارد و قصه کودک چپ دستی که در جوانی به یک بوکسور حرفه ای تبدیل میشود و در ادامه به شغل آجودانی در ارتش روی می­ آورد و با انجام ماموریت نفوذ، سبب دستگیری یک جاسوس می ­شود، خاطره ماندگاری را برای بیننده رقم نمی ­زند.

«کمدی انسانی»را «سرو رسانه پارسیان» تامین و توزیع کرده است و نسخه اینترنتی آن هم همزمان در دسترس قرار گرفته است.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید