روزانه های سینمایی

«هزارپا»چالش خود خواسته «سوره» در پایان سال

اولین بار«روزانه های سینمایی» از برنامه ریزی موسسه سوره برای عرضه سریالی «هزارپا» خبر داده بود اما متاسفانه این اقدام هم سبب نشد که سوره این اقدام را جدی بگیرد و از بروز تبعات منفی آن بکاهد.کمترین پیامد تصمیم سوره که البته در جای خود قابل تامل و دفاع است آن است که بسیاری از بینندگان کم بضاعت نسخه دانلودی و ماهواره ای آن را به خرید دو وی دی و جمعا به مبلغ ۲۰ هزار تومان ترجیح دهند.

با اینکه بازار از ماهها پیش در انتظار نسخه نمایش خانگی فیلم سینمایی «هزارپا» بود، نابلدی موسسه سوره در امر روابط عمومی و اطلاع رسانی، سبب دلخوری و غافلگیری خریداران و مخاطبان مقید به خرید نسخه ارجینال این فیلم در بازار شده است. آنگونه که از بازتاب عرضه نخستین دی وی دی این فیلم در شبکه های اجتماعی و بازار برمی آید از روز چهارشنبه و ساعاتی پس از بارگداری فیلم در اینترنت و توزیع نسخه فیزیکی آن، موج انتقادات به سوی نمایندگان توزیع محصول بویژه در استانها سرازیر شد. دلیل اصلی نارضایتی علاقمندان، توزیع «هزارپا» در دو مرحله و با وقفه ای یک هفته ای است که حیرت مخاطبان فیلم را به همراه آورده است. این امر به آن خاطر است که ناشر یعنی موسسه سوره به رغم افزوده شدن سکانس های جدید و دیده نشده و افزایش زمان فیلم به حدود ۲۰۰ دقیقه، اطلاع رسانی لازم و کافی را در این زمینه به عمل نیاورده است و زمینه ذهنی مورد نظر برای این کار کم سابقه را فراهم نکرده است.

اولین بار«روزانه های سینمایی» از برنامه ریزی موسسه سوره برای عرضه سریالی «هزارپا» خبر داده بود(اینجا) اما متاسفانه این اقدام هم سبب نشد که سوره این اقدام را جدی بگیرد و از بروز تبعات منفی آن بکاهد.

پیشتر فیلم سینمایی محمد(ص) ساخته مجید مجیدی نیز به خاطر زمان طولانی فیلم با دو برابر قیمت و بر فرمت DVD9 به بازار عرضه شده بود و همچنین فیلم سیمایی «آشوب» به کارگردانی«کاظم راست گفتار» در قالب یک مینی سریال شش قسمتی در پیشخوان های فروش نشسته بود. نکته جالب توجه در این خصوص آن است که نسخه ویدیویی هیچکدام از دو محصول یاد شده با اعتراض مردم روبرو نشده بودند.

کمترین پیامد تصمیم سوره که البته می توانست با کمی تدبیر در جای خود قابل تامل و دفاع باشد، آن است که بسیاری از بینندگان کم بضاعت نسخه دانلودی و ماهواره ای فیلم را به خرید دو DVD و جمعا به مبلغ ۲۰ هزار تومان ترجیح دهند.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید