روزانه های سینمایی

فیلم های کمدی دچار عارضه سری سازی

فیلم هایی که سری سازی شده اند و در نبود آثار جدی فیلمسازان بزرگ، شلنگ تخته می اندازند و سینما را به کارکرد حداقلی آن یعنی تفریح و سرگرمی محض تنزل داده اند. باور نگارنده این است که شنیده شدن چند دیالوگ اصطلاحاً منشوری در برابر خلاء سینمای اندیش ورز و کمدی های استاندارد و خلاقه، اهمیت چندانی ندارد.

نگاهی به نخستین فیلم کمدی اکران ۹۷ که از دیروز در شبکه نمایش خانگی عرضه شد، متاسفانه این نتیجه را در بردارد که مواد لازم برای ساخت فیلم کمدی در ایران خلاصه شده است به حضور چند زوج بازیگر که تضمینی را برای گیشه به همراه داشته باشند. یعنی در این فیلم ها کمتر ردی از قصه های تو در تو و موقعیت جذاب و بکر مشاهده می کنید و بازیگران هم یا در حال تکرار نقش های پیشین خود هستند و یا آتش به اختیار کاری می کنند تا شاید کمک بیشتری به درآوردن فضای کمیک فیلم کند. بعد از زوج «پژمان جمشیدی» و «سام درخشانی»، حالا نوبت به تغییر پارتنر «جمشیدی» و قرار گرفتن «محسن کیایی» در برابر او رسیده است. فیلم سینمایی«لونه زنبور» ساخته «برزو نیک نژاد» که با فیلم خوب«زاپاس»ش امیدوارمان کرده بود، دنباله همان فیلم هایی است که در چند سال اخیر مثل خوره به جان سینمای بی رمق ایران افتاده اند. فیلم هایی که سری سازی شده اند و در نبود آثار جدی فیلمسازان بزرگ، شلنگ تخته می اندازند و سینما را به کارکرد حداقلی آن یعنی تفریح و سرگرمی محض تنزل داده اند. باور نگارنده این است که شنیده شدن چند دیالوگ اصطلاحاً منشوری در برابر خلاء سینمای اندیش ورز و کمدی های استاندارد و خلاقه، اهمیت چندانی ندارد.

«لونه زنبور» به بازار کم رمق شبکه که از عرضه آخرین قسمت «شهرزاد» بدان دچار شده است، رونق نسبی خواهد داد، همانطور که چراغ سینماها نیز به یٌمن فیلم های مثلاً کمدی روشن مانده اند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • با عرض سلام مجدد .

    به گفته برخی همکاران قرار است از هفته آینده عناوین جدید عرضه شده در شبکه نمایش خانگی که هم اینک با قیمت ۶۰۰۰ تومان فروخته می شوند ، ۸۰۰۰ تومانی شوند . به نظر شما با توجه به گرانی های اخیر ، این افزایش قیمت به نفع شبکه نمایش خانگی است یا به ضرر آن؟!

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید