روزانه های سینمایی

عرضه همزمان سه فیلم و سریال از یک کارگردان

عرضه و نمایش همزمان سه محصول از یک کارگردان- برزو نیک نژاد-جدا از اثبات پرکاری یک فیلمساز می تواند عارضه عمل زدگی را به ذهن متبادر کند و فیلمساز به عنصر کیفیت به اندازه کمیت در کارش اهمیت قائل نشود و به همین خاطر از یک سطح حرفه ای بالاتر نرود. این عارضه دچار کارگردانان سینمایی و تلویزیونی زیادی شده است و متاسفانه برتراکم وانبوهی فیلمسازان متوسط کشور هر ساله افزوده می شود.

از «بروز نیک نژاد» در اکران نوروز امسال فیلم سینمایی«لونه زنبور» را دیدیم. نمایش موفق این فیلم در سینماهای آزاد کمابیش ادامه دارد. از هفته گذشته و بدون هیچگونه تبلیغاتی فیلم تازه ای از او به نام«ناخواسته» به روی پرده رفته است. فیلمی با بازی مهتاب کرامتی، مهرداد صدیقیان، الناز حبیبی، مهدی فقیه، محمد سیدزاده، ستاره اسکندری، فرهاد قائمیان و همایون ارشادی. «ناخواسته» بر خلاف «لونه زنبور»کمدی نیست و سالها قبل ساخته شده است. فیلمی که در ادامه تجربیات تلویزیونی کارگردان قرار می گیرد و در قد و قواره سینما ظاهر نشده است. فروش ناچیز یک هفته گذشته فیلم، به خوبی این ادعا را تایید می کند. اکران فیلم درست در ماه مبارک رمضان نشان از آن دارد که تهیه کننده فیلم هم حساب زیادی روی فروش فیلم باز نکرده است و در پی آن است تا بلافاصله فیلم را راهی سایر عرصه های رسانه ای کند. در واقع در شلوغی اکران این هفته های سینما این فیلم خود محصولی ناخواسته به شمار می رود.

«بروز نیک نژاد»همزمان در نمایش خانگی و بر بستر اینترنت نیز فصل دوم سریال«ساخت ایران» را در حال تولید و عرضه دارد. سریالی که در همین چهار قسمت بطور طبیعی فروشی به اندازه «شهرزاد» ندارد اما حال و روز بهتری از «گلشیفته» دارد. برای «برزو نیک نژاد» که در کارنامه سریالی اش مجموعه های نسبتاً پربیننده ای مثل«پنچری» و «دردسرهای عظیم»را دارد، «ساخت ایران» امتیاز خاصی به حساب نمی آید و قطعاً تکرار موفقیت های او در تلویزیون را در پی نخواهد داشت.

فیلمنامه سریال«دودکش»را «نیک نژاد» نوشته است و این شب ها از شبکه نسیم در حال بازپخش است. نمایش همزمان سه محصول از یک کارگردان جدا از اثبات پرکاری یک فیلمساز می تواند عارضه عمل زدگی را به ذهن متبادر کند و فیلمساز به عنصر کیفیت به اندازه کمیت در کارش اهمیت قائل نشود و به همین خاطر از یک سطح حرفه ای بالاتر نرود. این عارضه دچار کارگردانان سینمایی و تلویزیونی زیادی شده است و متاسفانه برتراکم وانبوهی فیلمسازان متوسط کشور هر ساله افزوده می شود.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید