روزانه های سینمایی

دیدن فیلم در سینما مدنیت را در تماشاگران تقویت می کند 

 سعید رجبی فروتن در کل موافق اکران فیلمهای خارجی در سینماهای کشور است.
مدیر کل حوزه ریاست سازمان سینمایی درباره اینکه درآیین نامه اکران ۹۷ نمایش فیلمهای خارجی بلامانع اعلام شده وآیا این آثار با استقبال خوبی رو به رو خواهند شد یا خیر، به بانی فیلم می گوید: همین استدلال را می شود برای فیلم های ایرانی هم به کار برد. همه فیلم های ایرانی که در سینماها می درخشند دیر یا زود در قالب DVD قابل مشاهده هستند و می توانید با مبلغ کمتری در خانه آنها را تماشا کنید. بحث سر این است چه فیلم ایرانی و چه فیلم خارجی روی پرده های بزرگ با استانداردهایی که در زمینه صدا و تصویر سراغ داریم، یک حلاوت دارد که هیچ وقت در نمایشهای خانگی از طریق ویدئو درک نمی شود و قابل دریافت نیست. ضمن اینکه تماشای فیلم به صورت جمعی آیین و آداب اجتماعی را به تماشاگر تحمیل می کند که پیامد آن رشد اخلاق ها و رفتارهای اجتماعی است و مدنیت را در تماشاگران ما تقویت می کند و در مجموع به یک انبساط خاطر و نشاط اجتماعی در بین علاقمندان سینما منجر می شود. من تماشای فیلم ایرانی و  خارجی را در سینما از این زاویه نگاه می کنم،چون می تواند فواید و مزایای اجتماعی و روحی و روانی خیلی مثبتی برای مخاطب داشته باشد. ضمن اینکه بعضی از فیلم های خارجی هم هستند که شاید در صدر جدول فروش نباشند، اما ارزش های زیبایی شناسانه یا ارزش های فرهنگی برجسته ای دارند و به همین خاطر ممکن است در اینترنت براحتی پیدا نشوند و کمتر دیده شده اند. این سری فیلم های متوسط یا میان مایه که دسترسی به آنها شاید چندان آسان نباشد احتمالا در اکران عمومی بتوانند پاسخ مثبتی از علاقه مندان بگیرند.
رجبی فروتن درباره ارزیابی اش از اینکه در آیین نامه اکران ۹۷ تأمین و توزیع فیلم خارجی صرفاً در اختیار موسسه رسانه های تصویری قرار گرفته است، بیان کرد: به نظرم جزییات این مسئله باید از مدیران مسوول پرسیده شود.اگر قرار است از طریق موسسه رسانه های تصویری صورت بگیرد، باید منتظر باشیم تا ببینیم این موسسه چه سازکار اجرایی را برای هر چه بهتر شدن اکران های این فیلم های خارجی تدارک دیده است. 
رجبی فروتن در پایان درباره این مسئله که اختصاص سالن و سانس های اکران فیلم های ایرانی به آثار خارجی به ضرر اکران داخلی خواهد بود یا خیر، چنین توضیح می دهد: مطمئن هستم مدیران سینمایی مثل همیشه از تولیدات داخلی حمایت می کنند. امسال هم اگر بنا به اکران فیلم های خارجی باشد، اولویت مثل سابق حمایت از آثار سینمایی ایرانی است. برای اکران فیلم خارجی از ظرفیت های خالی پردیس های سینمایی استفاده خواهد شد تا لطمه ای به سانس های فیلم ایرانی نزند. در مجموع این اقدام حق انتخاب بیشتری را برای مخاطبان علاقمند ایجاد کند.

منبع: بانی فیلم(با ویرایش)

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید