روزانه های سینمایی

«بیدار شو آرزو» عیاری برای شناخت یک فیلمساز

توزیع محدود فیلم سینمایی«بیدار شو آرزو»ساخته کیانوش عیاری (۱۳۸۲) چیزی از ارزش های این فیلم مستند نما کم نمی کند. هنوز پیکر بسیاری از هموطنان بمی در زیر خروارها آوار مانده بود، که «عیاری» با گروهی کوچک  از بازیگران از جمله «مهران رجبی»، «مهدی جعفری» و «بهناز جعفری»راهی مناطق زلزله زده بم شد و فیلم «بیدار شو آرزو» را با زحمت بسیار زیادی ساخت. ۱۵ سال پس از ساخت این فیلم در حالیکه فقط چند ماه از اتمام نمایش فیلم در گروه سینمایی«هنر و تجربه» می گذرد، هم اینک «بیدار شو آرزو» در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است تا بار دیگر سماجت و دغدغه های انسانی قابل احترام «عیاری» را به عینه بر روی پرده و حالا لوح فشرده ببینیم.

«بیدار شو آرزو» به دلیل صحنه های دلخراش مستند از مصائب ناشی از زلزله با محدودیت سنی وارد بازار شده است و انتظار می رود خانواده های محترم از این پس حتما‍ به این نکته توجه فرمایند.

در خلاصه داستان این فیلم می خوانیم: فیلم «بیدارشو آرزو» داستان آموزگار جوان روستایی در حاشیه شهر بم را روایت می کند که پس از بیرون آمدن از زیر آوار پی می برد همکارش جان سپرده است، او به سوی شهر راه می افتد تا برای اهالی کمک بیاورد، ‌اما با رسیدن به شهر ناباورانه درمی یابد که فاجعه اصلی در آنجا روی داده و از هر گوشه و کناری فریاد شیون و زاری و درخواست کمک بلند است؛ وی در بیمارستان ویران و پر از مجروح و کشته به روحانی برمی خورد و به توصیه و راهنمایی او به گورستان شهر رفته و به کار غسل دادن زن ها و دفن آن ها می پردازد. مردی زندانی که در اثر ویرانی زندان خود را به شهر رسانده، برای غسل دادن زن، مادر و فرزندش «آرزو» از او کمک می خواهد.

پس از زلزله رودبار در سال ۱۳۶۹ و ساخت فیلمی پیرامون این واقعه توسط «عباس کیارستمی»با عنوان «زندگی و دیگر هیچ»، «بیدار شو آرزو» دومین فیلم از این نوع است که در مناطق آسیب دیده تهیه و تولید شده است.

«بیدار شو آرزو» دومین فیلم هنر و تجربه در سالجاری است که بعد از فیلم «ماهی دریا پرنده»در اینترنت و نمایش خانگی منتشر شده است.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید