روزانه های سینمایی

بعد از «بانوی عمارت»، نوبت به بانوی دربار در نمایش خانگی می رسد؟

«احسان جوانمرد»نویسنده توانای سریال «بانوی عمارت» این روزها و شاید شب ها! سخت مشغول نوشتن فیلمنامه جذابی است که زمان وقوع ماجراهای آن باز هم دوره قاجاریه و شخصیت اصلی آن یک زن است.! کارگردان این مجموعه در تلویزیون و نمایش خانگی بیش از سینما خوش درخشیده است و تولید این اثر در سال آینده می تواند، نقطه عطف تازه ای را برای نمایش خانگی و شاید هم سامانه های آنلاین ویدیویی خلق کند

پیش بینی کارگردان و دیگر عوامل اصلی سریال دیدنی«بانوی عمارت» درست از آب درآمده است و هر چه جلوتر می رویم بر دامنه مخاطبان و علاقمندان پیگیر این سریال تلویزیونی افزوده می شود و اگر کلان شهرهای کشور را استثنا کنیم که شب و روزشان از حیث شلوغی و رفت و آمدها فرقی با هم ندارند، سریال «بانوی عمارت» در ردیف مجموعه هایی است که خیابانها را به وقت پخش خلوت می کند و یاد و خاطره سریال های پرمخاطب دهه های گذشته را در اذهان تداعی می کند. در تحلیل راز و رمز این سریال هنوز به قدر کافی مطلب نوشته نشده و سخن بر زبان نیامده است، چون اکسیر این سریال فعلاً به قدری بر جان بیننده کارگر افتاده است که فعلاً ترجیح می دهد آن را ببیند و حظ آن را ببرد و خود را در وادی ناپیدای تاملات و ملاحظاتی از جنس نقد و نظر نیاندازند.

«بانوی عمارت» قصه چند لایه و پر و پیمانی دارد و درامی که بر کلیت اثر چنبره زده است، آنقدر پیچیدگی و گیرایی دارد که به مدد خرده روایت ها و شخصیت هایی که درست طراحی شده اند، هوش و حواس بیننده شهری و روستایی را به خود جذب کند و تا مدتهای مدید تماشاچیان را با خود همراه سازد.  قصه «بانوی عمارت» به ظاهر تاریخی است اما نثر و کلام بازیگرانش امروزی است و نشانی از گفتگوهای فاخر و ثقیلی که همواره بر سر کارهایی از این دست، سایه گستر است، ندارد. مضمون پرکشش عشق و رقابت عشقی در این اثر با تجلیات انسانی و عاطفی اش، نمود برجسته ای دارد و اجتناب آگاهانه نویسنده و کارگردان از درغلطیدن به حوزه ایدئولوژی و سیاست زدگی، مخاطبان انبوهی را فارغ از گرایش های فکری و سیاسی پای تلویزیونی نشانده است که در این سالها با چالش بزرگی برای جلوگیری از ریزش مخاطبانش دست و پنجه نرم می کند. «بانوی عمارت» قهرمانی با مشخصات ویژه دارد که به رغم یدک کشیدن القاب پرطمطراق دربار قجری، «آن»ی دارد که در دل بیننده می نشیند و پرداخت این شخصیت و انتخاب درست بازیگری کمتر دیده شده(حسام منظور) باعث شده است تا این شخصیت معلق بین خوبی و بدی، سیمایی خاکستری از خود به نمایش بگذارد.

… این ها را گفتم تا نوید دهم «احسان جوانمرد»نویسنده توانای سریال «بانوی عمارت» این روزها و شاید شب ها! سخت مشغول نوشتن فیلمنامه جذابی است که زمان وقوع ماجراهای آن باز هم دوره قاجاریه و شخصیت اصلی آن یک زن است.! کارگردان این مجموعه در تلویزیون و نمایش خانگی بیش از سینما خوش درخشیده است و تولید این اثر در سال آینده می تواند، نقطه عطف تازه ای را برای نمایش خانگی و شاید هم سامانه های آنلاین ویدیویی خلق کند. منتظر خبرهای تکمیلی در این زمینه باشید.!

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید