روزانه های سینمایی

بسته خبری ویژه هفته-از ادعای نادرست یک کارگردان تا مقدمات انجام جشن ویدیو

نفوذ و گستردگی شبکه ها و پیام رسان های اجتماعی در بستر اینترنت، این سالها آهنگ تولید و انتشار خبرها را سرعت خیره کننده ای بخشیده است و به همین خاطر توالی و فراوانی خبرها گاه فرصت تامل را از مخاطب سلب می کند. در این میان سینما و نمایش خانگی همواره کانون خبرهای مختلف بوده اند که در بین آنها بعضی از خبرها به دلیل اهمیت و تازکی از جذابیتی بیشتری برخوردار هستند. «روزانه های سینمایی» می کوشد در ادامه فعالیت های خود مروری بر مهمترین خبرها و حاشیه های هفته داشته باشد.

نفوذ و گستردگی شبکه ها و پیام رسان های اجتماعی در بستر اینترنت، این سالها آهنگ تولید و انتشار خبرها را سرعت خیره کننده ای بخشیده است و به همین خاطر توالی و فراوانی خبرها گاه فرصت تامل را از مخاطب سلب می کند. در این میان سینما و نمایش خانگی همواره کانون خبرهای مختلف بوده اند که در بین آنها بعضی از خبرها به دلیل اهمیت و تازگی از جذابیتی بیشتری برخوردار هستند. «روزانه های سینمایی» می کوشد در ادامه فعالیت های خود مروری بر مهمترین خبرها و حاشیه های هفته داشته باشد.

خبر امیدوار کننده

در هفته ای که پیش روست به جز فیلم های تازه ای که در سینماها اکران خواهند شد، قسمت چهارم مجموعه «ممنوعه» نیز بعد دو ماه وقفه با سلام و صلوات در مراکز عرضه توزیع خواهد شد. به دنبال حواشی ایجاد شده برای سه قسمت اول «ممنوعه» سازمان سینمایی مجبور شد به انتظار پایان تصویر برداری و تدوین سریال بنشیند و پس از بازبینی تمام قسمت های آن به صدور مجوز برای ادامه قسمت ها راضی بشود. «ممنوعه» در ۲۲ قسمت به کارگردانی امیرپورکیان برای نمایش خانگی تولید شده است و سرگذشت چند جوان را به طور موازی روایت می کند. در این میان قصه سامی و برکه پررنگ تر از سایر داستانهاست.

خبرنادرست

کارگردان فیلم سینمایی«آذر» که هفته گذشته در شبکه توزیع شد، به خاطر حذف چند سکانس از فیلمش در نسخه نمایش خانگی لب به اعتراض گشود. «حمزه ای» در یک گفتگو با اشاره به نقض حقوق معنوی خود از تغییرات صورت گرفته در فیلم بدون اطلاع کارگردان گلایه کرد و بازبینی مجدد فیلم از سوی سازمان سینمایی را تقبیح کرد.

با پیگیری «روزانه های سینمایی» ادعای حذف چند سکانس از فیلم از اساس کذب است و تنها ممیزی صورت گرفته در فیلم، کوتاه کردن حدوداً یک دقیقه ای مواجهه «پژمان جمشیدی» با «نیکی کریمی» در سکانس آوردن پیتزا به درب آپارتمان است.

یادآور می شود از گذشته تا حال حق بازبینی مجدد در صورت لزوم، برای دفتر نمایش خانگی محفوظ بوده است.

خبر شگفت آور

صدا و سیما به عنوان مرجع ناظر بعضی از سامانه های آنلاین ویدیویی، اجازه بارگذاری به هر فیلم و سریالی را به صاحبان این سامانه ها نمی دهد. بعد از حذف یکباره محصولات خارجی از بخش آرشیو سامانه های استریم، حالا نوبت به دورازه بانی تلویزیون برای فیلم های سینمایی ایرانی رسیده است. به موجب خبر رسیده به «روزانه های سینمایی» در تازه ترین اقدام فیلم سینمایی «آذر» شانس انتشار در این سامانه ها را نیافته است و دلیل اصلی آن تبلیغ و ترویج موتور سواری بانوان است.!

در فیلم سینمایی «آذر» نیکی کریمی نقش زنی را بازی میکند که علاقه مند به موتور سورای کرال است و در غیاب همسر برای گذران امور اغذیه فروشی خود، ناگزیر از رساندن غذا به سفارش های تلفنی مشتریان است.

خبر متاسفانه درست!

در پی اعلام غیرعلنی نتایج بازبینی فیلم های راه یافته به جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران از سوی سازمان سینمایی و بازماندن تعداد محدودی از فیلم ها به جشنواره آتی، دویست نفر از فعالان فیلم کوتاه با انتشار نامه ای خطاب به وزیر ارشاد از اعمال ممیزی صورت گرفته انتقاد کردند و خواستار تجدید نظر در این زمینه شدند. نکته مهم در باره این موضوع آن است که در بین امضا کنندگان نامه اسم چند نفر از مسئولان دولتی این جشنواره نیز به چشم می خورد که به خوبی نمایانگر موضع دوگانه آنهاست. انتظار می رود اگر این حضرات با خودشان کنار نیامده اند، حداقل با اقدام دبیر جشنواره از مسئولیت هایی که در جشنواره برعهده گرفته اند، کنار گذاشته شوند.

شایان ذکر است که تعداد فیلم های حذف شده سال گذشته به مراتب بیش از تعداد فیلم های امسال جشنواره بوده است اما اقدام غیر حرفه ای تعدادی از عوامل دست اندرکار، سبب لو رفتن اسامی فیلم های مورد نظر هیات انتخاب قبل از اعلام بازبینی سازمان سینمایی شده است.

خبر اختصاصی

آخرین دوره جشنواره ویدیویی یاس در سال ۱۳۹۵ برگزار شد و طی دو سال گذشته سازمان سینمایی برای تداوم برگزاری این جشنواره پیشقدم نشد. به موجب گزارش «روزانه های سینمایی» بنا به درخواست فعالان تولید فیلم های غیر سینمایی دوره آتی این جشنواره نه بصورت جشنواره ای پرهزینه بلکه در قالب یک جشن مختصر و دورهمی برگزار خواهد شد. این درخواست که با موافقت اولیه سازمان سینمایی روبرو شده است، به احتمال قوی در زمستان سالجاری با عنوان پنجمین جشن ویدیویی یاس در تهران برگزار خواهد شد و منتخبین خود را در بین سازندگان و عرضه کنندگان محصولات نمایش خانگی خواهد شناخت.

 «روزانه های سینمایی» در سال های گذشته انتقادات زیادی را متوجه کیفیت جشنواره پرهزینه یاس کرده بود. برای آگاهی بیشتر بخوانید:

نسبت جشنواره یاس با شبکه ویدیویی چیست؟(اینجا)

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید