روزانه های سینمایی

چرا اینقدر بازگشت به گذشته!؟-یادداشت میهمان

دکتر «علیرضا مجیدی» نویسنده وبلاگ مشهور«یک پزشک» پس از تماشای دو قسمت از مینی سریال«آشوب» با انتشار متنی نظرش را در باره این مجموعه نمایشی اینگونه ابراز کرده است:

سریال جدیدی به شبکه خانگی آمده به نام «آشوب».
اولین چیزی که ناگزیز ذهن به سمت آن می‌رود این است که سریال خواسته با تقلیدی از اتمسفر سریال شهرزاد و استفاده از بازیگران مشهور، یک تجربه موفق داشته باشد.

اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا اینقدر بازگشت به گذشته؟

«هیچ تا حالا فکر کرده‌اید که ایمن‌ترین سال‌ها، برای سریال‌ و فیلم‌سازی سال‌های دهه ۲۰ و ۳۰ باشند؟

از یک سو کارگردان و سرمایه‌گذار و عوامل اجرایی با مشکلات و تفاسیر داستان‌های سال‌های معاصر درگیر نمی‌شوند، از سوی دیگر چیزهای به ظاهر جذابی مثل بانوان کلاه‌به سر و آوازه‌خوانی و کلاه‌مخملی‌ها به داستان اضافه می‌شود و از سوی دیگر این سال‌ها آنقدر به سال‌ها دوران زندگانی ما نزدیک نیستند که کسی را با هر گرایشی برنجانند.

حالا شما تنگ اینها می‌توانید آمیزه‌ای از سیاست پوسته‌ای، مسائل تاریخی درست و نادرست را بگذارید و با یک داستان عاشقانه معصومانه؛ محصولی درست می‌شود که احتمال موفقیت‌ مالی‌اش بالاست. هرچند که از شواهد امر پیداست قهرمان اصلی داستان از همان اول نه در یک مثلث عشقی، بلکه در یک چندضلعی عشقی درگیر می‌شود:)

اما سؤالی که برای من مطرح می‌شود این است که به راستی ما چه زمان شهامت و بخت  ساخت فیلم‌های مثل همین فیلم دانکرک یا آثار جدی‌تر تاریخی و جنگی را پیدا می‌کنیم؟

سینما و تلویزیون سرگرمی‌ساز بد نیستند. اما رسالت و تعهد هم عناصر دیگری هستند که سرخوردگی یا پشت کردن به آنها، چیز جالبی نیست.»

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید