روزانه های سینمایی

پرسه در بازار بازار تک محصوله

 

در بین هشت فیلم ایرانی توزیع شده در دو ماه گذشته تنها فیلم «سلام بمبئی» توانسته است، تکانی به بازار بدهد و از فروش نسبتاً قابل قبولی برخوردار باشد. فیلمی که سال گذشته در بین سه فیلم پر فروش بالای جدول بود و به قیمت بلیط در سال ۹۵، قریب به ۱۴ میلیارد تومان فروش کرد. «سلام بمبئی» ساخته «قربان محمد پور» ادعای بزرگی ندارد و با برخورداری از چند عامل مشکلی برای فتح گیشه نداشت. وجود عناصری همچون: شریک شدن در جاذبه های سینمای هند(رقص و آواز و حضور بازیگران هندی)، نقش آفرینی سلبریتی های همچون «محمد رضا گلزار» و «بنیامین بهادری»و توسل به قصه ای نخ نما شده اما امتحان پس داده در سینمای بدنه و گیشه پسند، کافی بودند تا «سلام بمبئی» با سربلندی به اکرانش در سینماها خاتمه دهد و سر از پیشخوان نمایش خانگی درآورد.

عرضه فیلم های مربوط به گروه«هنر و تجربه» در شبکه نمایش خانگی عموماً به خاطر حضور بازیگران نامدار و یا درخشش معدودی از فیلم های این گروه در زمان اکران صورت می گیرد. با همین توجیه فیلم های«اینجا کسی نمی میرد» با بازی«هومن سیدی» و فیلم مهجور«دو» با حضور «پرویز پرستویی» در هفته های گذشته در شبکه توزیع شدند. فضای سرد و ضد قصه هر دو فیلم بویژه «دو»، کمتر رغبتی را برای تماشای این فیلم ها ایجاد می کند و ظاهراً فیلم «دو» بصورت محدودی فقط در تهران توزیع شده است.

پنج فیلم باقی مانده در اکران عمومی به اتفاق گیشه ضعیفی داشتند و اگر «خشکسالی و دروغ» را استثنا کنیم که سود اندکی را نصیب سرمایه گذارانش کرد، فیلم های «جنجال در عروسی»، «مشکل گیتی»، «نیمه شب اتفاق افتاد» و «ما همه گهنکاریم» در فهرست بلند بالای فیلم های شکست خورده سال ۹۵ قرار می گیرند. به همین قاعده، بازخورد ضعیف این فیلم ها در شبکه نمایش خانگی، در مورد فیلم های«ما همه گهنکاریم» و «جنجال در عروسی»کاملاً صادق است و دو فیلم باقی مانده فروش متوسطی داشته اند.

رکود و سکون حاکم بر بازار نمایش خانگی به شرحی که گذشت با تک کالایی مثل «سلام بمبئی»تا حدی دستخوش تغییر شد، در روزهای آینده هم فیلم انرژیکی مثل «گشت ۲» می تواند موجی در بازار ایجاد کند؛ آنطور که در خبرها آمده است، سرقت نسخه بازبینی فیلم و عرضه غیرقانونی آن در اینترنت، سبب شده است تا توزیع نسخه ارجینال فیلم در دستور کار تهیه کننده و موسسه خریدار رایت ویدیویی آن قرار گیرد. نگاهی به لیست ۳۰ فیلم در نوبت انتشار که در سه سال گذشته اکران شده اند، نشان می دهد که نباید پدیده خاص و برجسته ای را در بین آنها انتظار کشید. با کمی اغماض می توان به فروش امیدوار کننده فیلم های «هفت ماهگی»، «نفس»، «خانه ای در خیابان چهل و یکم » و «مبارک» دل بست.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۳ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • اطلاع از  زمان توزیع دقیق نفس و ۷ماهگی دارید به ما بدید؟؟؟؟؟

    جناب فروتن این رکود و فروش نرفتن اورجینال بخاطر هزینه زیاد  برای یک فیلم  است  مردم فیلمها رو میبینن ولی به طرق دیگر که این قیمت۵۰۰۰تومان برای یک محصول ایرانی هزینه زیادیست و شبکه خانگی در حال حاضر شبکه مجازی خانگی شده اکثرا دانلودی شدن این اتفاق کمر بازار شکونده و شبکه در کار نیس!!این پایان نمایش خانگیس اون کسانی که گران کردن بالاخره گند کارشون دراومد! به غیر  بعضی شهرهای بزرگ اکثر شهرهای کوچک که بخش اعظم هستن دیگر دوران فروشگاهها تمام شده!!!

    • در هفته جاری و هفته آینده سه فیلم افسونگر، هفت ماهگی و گیتا به خواست خدا در بازار توزیع خواهند شد

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید