روزانه های سینمایی

هر دو روز یک فیلم

 

طی ده روزی که از سومین ماه سال گذشته است، مجموعاً پنج فیلم سینمایی ایرانی در شبکه توزیع شده است. سه فیلم از این پنج فیلم کار اول سازنده آنهاست و به همین خاطر با توقع زیادی نباید سراغ آنها رفت. «مسعود مددی» با فیلم «گیتا»، «سید محمد رضا ممتاز» کارگردان«چهار اصفهانی در بغداد» و «حسین تبریزی» با فیلم «افسونگر» این روزها در رقابت با یکدیگر بخت خود را در شبکه نمایش خانگی می آزمایند. پیش از این در اکران ۹۵ فیلم «چهار اصفهانی در بغداد» به خاطر مضمون کمدی و مفرح خود گوی سبقت را با فروش ۱۳میلیارد ریال از دو فیلم دیگر ربود. در این بین «تبریزی» به رغم ساخت ۴۰ تله فیلم و ۱۰ سریال تلویزیونی و جذب انبوه مخاطب در شبکه های تلویزیونی در سینما نتوانست بیش از ۳۰ هزار نفر را به سینما بکشاند و «افسونگر» با فروش ۲۲۰ میلیون تومان وداع تلخی با اکران داشت.

بطور کاملاً طبیعی«چهار اصفهانی در بغداد» در رقابت با دیگر کمدی این روزهای شبکه بخت و اقبال بلندی نخواهد داشت و قدری در سایه «گشت ۲» قرار خواهد گرفت. «قاسم زارع» بازیگر «چهار اصفهانی در بغداد» از شباهت این فیلم با «اخراجی ها ۱» سخن گفته است و اینطور که معلوم است بعد از فیلم «افراطی ها» وسوسه شبیه سازی «اخراجی ها» هنوز از سر بعضی از فیلمسازان بیرون نرفته است.

«واقعیت این است که «چهار اصفهانی در بغداد» در مضمون و محتوا و همچنین ساختار، مشابهت‌هایی با کمدی‌های قبلی سینمای دفاع مقدس ایران از جمله «اخراجی‌ها» ساخته مسعود ده‌نمکی دارد.»(از متن گفتگوی قاسم زارع با خبرگزاری مهر)

ده سال بعد از ساخت اولین قسمت از سینمایی دنباله دار «اخراجی ها» دوباره «اکبر عبدی»، «قاسم زارع»، «محمود مقامی»، «ارژنگ امیر فضلی» و «سیروس کهوری نژاد» در یک قاب مشترک به تیم بازیگران «چهار اصفهانی در بغداد» پیوسته اند.

«چهار اصفهانی در بغداد» فقط در داستان وامدار فیلم «اخراجی ها» نیست بلکه در اسم و عنوان نیز سینماروهای قدیمی را به یاد تنها فیلم «شاالله ناظریان» یعنی «یک اصفهانی در بغداد» با بازی«نصرت الله وحدت» و  «ارحام صدر» ساخته شده در سال ۱۳۵۱می اندازد.

موسسه «سینما۲۴» با فیلم «چهار اصفهانی در بغداد»کماکان با تامین و عرضه ۵ فیلم در صدر تامین کنندگان فیلم در بین موسسات ویدیو رسانه قرار دارد.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۹ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید