روزانه های سینمایی

هانیه توسلی در سه پرده

۱.بازی پاردوکسیکال

بعد از پخش چند باره فیلم تلویزیونی«سه ماهی» ساخته «حمید رضا قربانی»توسط شبکه های سیمای جمهوری اسلامی، این بار موسسه «سوره» اقدام به توزیع آن در شبکه نمایش خانگی کرده است. «سه ماهی» در جشنواره دوم «یاس» که در سال ۱۳۹۳ برگزار شد، به جز دریافت جایزه بهترین فیلم، جایزه بهترین موسیقی، کارگردانی، صدا برداری و صداگذاری و تدوین را نیز از آن خود کرد تا فاصله اش را با سایر رقبای عمدتاً تلویزیونی بیشتر و دست نیافتنی کند و جایزه ای را برای آنها باقی نگذارد.! «قربانی»دستیار کارگردانی«اصغر فرهادی» در فیلم «درباره الی» بود و در سینما و نمایش خانگی فیلم سینمایی«خانه ای در خیابان چهل و یکم» را از او دیده ایم. «هانیه توسلی» در «سه ماهی» نقش اول را بازی می کند. زنی که دچارعارضه مغزی است و بیم آن می رود که پس از عمل تمام حافظه خود یا بخشی از آن را از دست بدهد. در «سه ماهی» تمام تلاش «توسلی» آن است تا گرفتار شدن در مخمصه تردید و قرارگرفتن در سر دو راهی را به خوبی در بازی اش هویدا سازد. او باید از بین تسلیم شدن در برابر رشد برق آسای تومور سرطانی و تن سپردن به عمل جراحی و از دست دادن حافظه یکی را برگزیند.

۲.مضمون تکراری خیانت و سوء ظن

فیلم دوم «هانیه توسلی» که در هفته گذشته در شبکه نمایش خانگی توزیع شد، سومین تجربه بلند سازنده اش، «مهدی گلستانه»است. مخاطبان نمایش خانگی اسم «گلستانه» را در این مدت به اعتبار تهیه کنندگی سریال«عاشقانه» زیاد شنیده اند. فیلم سینمایی«نقطه کور» را موسسه «تصویر دنیای هنر» تامین و توزیع نمود. فیلمی که رونویسی از فیلم های مشابهی است که پس از فیلم«سعادت آباد» سونامی وار سینمای ایران را برگرفت. «نقطه کور» میراث بر مضمونی بارها کوک شده در سینمای اجتماعی است. تم آشنای سوء ظن در رابطه زناشویی، فرزندان طلاق، تن فروشی، بیکاری و ناامنی شغلی و معضلاتی از این دست با روایت و زاویه دیدی غیرخلاقه، فصل مشترک «نقطه کور» با آثار مشابه است. «هانیه توسلی» در این فیلم به خوبی سنگینی سایه سوء ظن همسرش با بازی «محمد رضا فروتن» را در بازی اش بروز می دهد و در طول یک مهمانی جشن تولد، حس دوگانه شادی و رنجی عمیق را در نگاه و لحن و بیانش به نمایش می گذارد.

۳.هنرنمایی در صفحه شخصی

هفته گذشته این بار نه پرده سینما یا صفحه تلویزیون بلکه صفحه شخصی «هانیه توسلی» در اینستاگرام محملی برای بروز احساسات غمگسارانه او شد. این بازیگر توانای سینما و تلویزیون در ساده ترین شکل ممکن غم و تاثر عمیق ناشی از مرگ گربه اش را با انتشار عکسی از او در یک سبد حصیری به نمایش گذاشت تا نشان دهد در زندگی واقعی نیز با کوچکترین اتفاقی ولو مرگ یک گربه خانگی، با رفتاری ترحم آمیز در دریای طوفانی احساسات گرفتار می شود تا شاید کامنت همدردی هزاران فالوئر، حکم ریسمانی را پیدا کنند تا او را دوباره به ساحل آرامش بازگردانند.

«هانیه توسلی» در هیچیک از ۱۵ فیلم سینمایی روی پرده و سریال های در حال پخش از شبکه های سیما در این هفته ها حضور نداشته است اما کیفیت حضور او در سه پرده ای که شرح مختصر آن رفت باعث شد تا هفته گذشته، در کانون توجه محافل هنری و طرفداران و منتقدانش قرار گیرد. این بازیگر در آستانه ورود به میانسالی فرصت زیادی دارد تا  بازهم توانایی هایش را در معرض داوری اهل هنر قرار دهد و فاصله اش را از قله های موفقیت کم و کمتر کند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید