روزانه های سینمایی

مرا به تو امید نیست

روز گذشته تنی چند از اعضای خانه سینما با فرمانده نیروی انتظامی برای برخورد با سرقت و تکثیر غیرقانونی فیلم های ایرانی به توافق خوبی دست یافتند و از این پس شاکیان می بایست مستقیماً به خانه سینما مراجعه کنند تا خانه سینما ضمن انعکاس شکایت پیگیر موضوع از نیروی انتظامی برای شناسایی و برخورد با متهمان شود.

این توافق نامه معنای دیگری در بردارد و آن هم قطع امید اهالی سینما از ستاد صیانت و مبارزه با محصولات غیرمجاز است که ظاهراً سینماگران از عملکرد سال های اخیر آن رضایت ندارند. یادآور می شود ستاد صیانت در عمر تقریبا دهساله خود با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده است و در مقطعی با تغییر نام، عهده دار صیانت از تمام کالاهای فرهنگی تحت نظارت وزارت ارشاد نظیر کتاب، موسیقی، بازی رایانه ای و …بود.

علی قائم مقامی عضو هیات مدیره خانه سینما در خصوص جلسه روز گذشته به ایسنا چنین گفته است:

جلسه بسیار صمیمی و خوبی بود و افراد شرکت کننده در جلسه توضیحات مبسوطی درباره قاچاق فیلم‌ها ارائه دادند"، درباره‌ی دستاورد این نشست،گفت: در نهایت توافق بر این شد که چنانچه از این پس فیلمی تکثیر غیر قاتونی شد، نامه‌ای از طرف خانه سینما به پلیس تهران ارسال و نیروی انتظامی در اسرع وقت سرمنشأ این اتفاق را شناسایی و دستگیر کند و در این خصوص سریعا اقدامات قانونی صورت گیرد.

قائم مقامی ادامه داد: امیدواریم عرضه‌ی غیرقانونی فیلم‌ها دیگر اتفاق نیفتد اما اگر این موضوع  اتفاق افتاد، تهیه کننده‌ای که فیلمش قاچاق شده باید به خانه سینما مراجعه کند و خانه سینما موضوع را به فرمانده محترم تهران بزرگ منعکس تا اقدام قانونی سریع در این خصوص صورت گیرد. با این توافق در پیگیری و به سرانجام رسیدن شکایات احتمالی همکاران محترم تسریع می‌شود.

او در پاسخ به اینکه یکی از فیلم‌هایی که اخیرا توزیع غیرقانونی شده «گشت ۲»‌است درباره این فیلم در این جلسه چه مواردی مطرح شد، توضیح داد: خود آقای سهیلی مستقل به پلیس «فتا» شکایت کردند و طبق اعلام نیروی انتظامی ظرف کمتر از ۴۸ ساعت عوامل تکثیر غیرقانونی در حومه تهران شناسائی و اقدامات قانونی صورت می‌گیرد و خانه سینما از این سرعت عمل نیروی انتظامی در راستای مبارزه با قاچاق فیلم‌ها صمیمانه تشکر می‌کند.

سخنگوی خانه سینما در پاسخ به اینکه طی چند ماه اخیر نسخه بازبینی فیلم‌ها عرضه شده است، گفت: قرار است هر گونه شکایتی حتی در راستای نسخه بازبینی از طرف خانه سینما به پلیس نیروی انتظامی اطلاع داده شود تا در اسرع وقت عوامل و سرمنشأ تکثیر غیرقانونی شناسایی شوند.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید