روزانه های سینمایی

مخالفت شورای صنفی با نمایش یواشکی فیلم خارجی

نمایش فیلم های روز خارجی در قالب «سینما تک» اما با فروش بلیط! اگر چه ابتدا در چند سینما به اجرا در آمد اما حالا مدتی است که سینماداران شهرستانی هم برای عقب نماندن از قافله ای که همکارانشان در تهران و مشهد راه انداخته اند، اکران انیمیشن و فیلم های خارجی  را با دوبله وسعت بخشیده اند تا به زعم خود به سینماهایشان رونق دهند. به عنوان مثال مدیر سینما بهمن سنندج مدعی است که با اجرای این طرح سینمایش متحول شده است و هر هفته پذیرای هزاران تماشاچی است(اینجا)

این اقدام رو به توسعه سرانجام با واکنش شورای صنفی نمایش روبرو شد و اعضای این شورا در یک نشست و برخاست مقررکردند از این پس نمایش هر گونه فیلم خارجی از نوع رئال و انیمیشن صرفاً با مجوز سازمان سینمایی صورت گیرد. سخنگوی این شورا در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته است:

«از این پس فیلم های خارجی با دریافت پروانه و حواله نمایش از شورای صنفی نمایش می توانند در سینماهای کشور اکران شوند .وی همچنین به ایلنا گفت: در جلسه دوشنبه ۱۴ تیر ماه شورای صنفی نمایش مصوب شد سینماهایی که قصد دارند فیلم‌های خارجی را نمایش دهند باید برای نمایش این فیلم‌ها و همچنین فیلم‌های پویا نمایی پس از دریافت پروانه نمایش از شورای صنفی حواله بگیرند.در پی اظهارات سخنگوی شورای صنفی نمایش مبنی بر این که هر سینمایی که متقاضی اکران فیلم خارجی است باید از وزارت ارشاد و شورای صنفی نمایش مجوز بگیرد گویا شورای عالی تهیه‌کنندگان سینما، این موضوع را برای اجرایی شدن پیگیری کرده است.علیرضا داوودنژاد یکی از اعضای شورای عالی تهیه‌کنندگان سینما به ایسنا گفت: «این مصوبه شورای صنفی نمایش به نمایش‌های محدود فیلم‌های خارجی مربوط می‌شود که در برخی سالن‌ها به صورت تک سئانس یا در قالب "سینما تک"‌ها فیلم خارجی به نمایش می گذارند. در راستای پیگیری اعضای شورای عالی تهیه‌کنندگان مقرر شد طبق مصوبه شورای صنفی ارائه  مدارک حقوقی و قانونی برای اکران  این گونه فیلم‌های خارجی ضرورت داشته باشد و فیلم ها حتما باید پروانه نمایش بگیرند ودر ضمن بدون‌ حواله شورای صنفی نمایش حتی برای یک سئانس هم نمی‌توانند، اکران کنند.»

 شورای صنفی نمایش برای اجرای بی چون و چرای مصوبه اش به قدر کافی ضمانت اجرایی دارد و می تواند در صورت دریافت اطلاعات از تخلف هر سینمایی، صدور حواله نمایش برای آن را متوقف کند اما نمایش همین عناوین در سایت های مجاز فیلم و سریال کماکان ادامه دارد و هیچ بعید نیست که تصمیم مشابهی در هفته های آینده برای سامانه ها و مراکز عرضه بر خط ویدیویی به گونه درخواستی نیز اتخاذ شود. 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • کاری کنید تا مردم به دیدن فیلمهای با زبان اصلی و سانسور نشده روی بیاورند. بعد کاسه چه کنم چه کنم دست بگیرید.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید