روزانه های سینمایی

قابل پخش تشخیص داده شد

این روزها شبکه «آی فیلم» سیما شاهد پخش چند باره سریال «امیرکبیر» است. مجموعه ای که در دهه شصت به روی آنتن رفت و بشدت مورد استقبال قرار گرفت. از نکات قابل توجه در این سریال نوع گریم و پوشش خانم هاست که با ضوابط متعارف سیما در این سالها اصلاً همخوانی ندارد و با این حال دچار ممیزی نشده است.!

خانم شمسی «فضل اللهی» که در این سریال(ظاهراً)نقش همسر یکی از سفرای خارجی را بازی می کند با کلاه گیس ظاهر شده و قسمت اغلب موهایش از زیر روسری پیداست و همچنین زیر گلوی این بازیگر که معمولاً پوشانده می شود، کاملاً باز است. مجموعه «امیرکبیر»، «سلطان و شبان» و «پاییز صحرا»در زمره نخستین سریال های پس از پیروزی انقلاب بودند که در زمان پخش به خاطر حجاب و گریم بازیگران زن شان حاشیه ساز شدند و فتوای صریح امام راحل، نقطه پایانی بر مخالف خوانی مراجع ذی نفوذ دینی و مذهبی بود.

پرهیز از ممیزی مجدد سریال«امیرکبیر» رویه خوبی است که می تواند در مورد پخش سایر سریال های قدیمی نیز اعمال شود و رضایت بینندگان را به همراه داشته باشد. متاسفانه در یک دهه اخیر علاوه بر ممیزی های سنگین بر مجموعه های قدیمی، بعضی از عناوین از اساس قابل پخش تشخیص داده نشده اند.!

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۳ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • جناب فروتن عزیز 

    از سریال هایی که غیرقابل پخش هستند فکر می کنم سریال کاکتوس محمد رضا هنرمند باشد

    •  متاسفانه تسلیم شدن تلویزیون در برابر فشارها، به گونه ای شده است که تماشای دوباره سریال هایی نظیر«کاکتوس» به یک رویا بیشتر می ماند. دوری تلویزیون از موضوعات ملتهب می تواند به شکاف و فاصله هر چه بیشتر با مخاطب بیانجامد و در سوی مقابل رونق نسبی سینما و نمایش خانگی را در پی داشته باشد.

  • جالب است که هیچ نسخه ای از دو فصل اول حتی در اینترنت پیدا نمیشود. تنها فصل سوم با کیفیت بسیار پایین در فضای مجازی موجود است

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید