روزانه های سینمایی

فیلمی خاص از آقای نه چندان خاص

«فریدون جیرانی» خیلی در بند تکرار خود نیست شاید به همین خاطر است که فیلم هایش را نمی توان نادیده گرفت. «خفگی» با تصویر برداری تحسین برانگیز «مسعود سلامی» اثری سیاه و سفید است و در لحن و روایت ملغمه و ترکیبی از  سینمای برگمان، هیچکاک، امپرسیونیسم و سرانجام سینمای داستان گو و اجتماعی خود «جیرانی» است.! کارگردان در گفتگویی به قصد رفع تکلیف گفته است «خفگی» فیلمی خاصی برای مخاطبان خاص است. این ادعا یعنی اینکه از ابتدا فیلمساز مخاطب سینمای بدنه یا جریان اصلی را هدف قرار نداده و به عمد تجربه اندوزی در زمینه ای کار نشده را مدنظر خود قرار داده است. هر قدر «نوید محمد زاده» همان پرسونای همیشگی اش را به نمایش گذاشته است اما «الناز شاکر دوست» به یمن طراحی و اجرای گریمی متفاوت در ظاهر از بیننده آشنایی زدایی می کند تا در ادامه فیلمسازان نقش های متفاوتی به وی پیشنهاد دهند. اتفاقی که البته پس از «خفگی» هنوز برای او نیفتاده است و جایگاه ویژه ای را برای او تاکنون رقم نزده است.

تامین فیلم «خغگی» را موسسه تصویر گستر پاسارگاد تامین کرده است.

جماعت خالتور سازان بساط خنده پهن می کنند

ناوگان اتوبوسرانی بین شهری کشور در هفته های اخیر تواست بینندگان زیادی را برای این فیلم دست و پا کند.  «آرش معیریان» که ساخت فیلم های خالتوری را شگرد دارد و مثل اسلافش در دوران سینمای فیلمفارسی، در کوتاهترین زمان ممکن ورژن نویی از فیلم های قدیمی را رو می کند، این بار هم تیرش به هدف خورد و شکست دفتر فیلمسازی پویا فیلم در ساخت فیلم «پاتو کفش من نکن» را به خوبی جبران کرد. شاید دستگیرتان شده باشد که فیلم های این شرکت زود تولید می شوند، در نوبت اکران نمی مانند و بلافاصله پس از اتمام نمایش عمومی راهی شبکه نمایش خانگی و اینترنت می شوند. به عبارتی فیلم های شرکت پویا فیلم از صفر تا صدش حداکثر در ۹ ماه انجام می شود. «خالتور» نان سینمای عبوس و به اصطلاح اجتماعی این سالهای سینمای ایران را می خورد که دل و دماعی برای بیننده اهل تفریحات نشاط انگیز باقی نگذاشته است. «خالتور» با غم و اندوه میانه ای ندارد کمدی موزیکالی است که فکر و اندیشه ای صرف نگارش فیلمنامه آن نشده  است و کلاژی از نمونه فیلم های هندی و ایرانی است تا مخاطبانی که در سینما صرفاً به دنبال چنین محصولاتی هستند، گمشده خود را در لابلای فیلم های ایرانی پیدا کنند.

موسسه «رسانه پارسیان»کار تامین «خالتور» را برعهده داشته است.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید