روزانه های سینمایی

فصل سوم شهرزاد موفقیت فصل اول را تکرار می کند؟

 انتظار مخاطبان مجموعه نمایش خانگی «شهرزاد» به سرآمد و این سریال توزیع فصل سوم خود را از امروز آغاز کرد، مجموعه‌ای که در فصل نخست طرفداران بسیاری پیدا کرد اما در ادامه و در فصل دوم، چندان انتظارات را برآورده نکرد حالا همه چشم ها به سمت سومین فصل است. 
برای نخستین بار و اوایل مهر سال ۹۴ بود که پس از ناکامی چند سریال در شبکه نمایش خانگی، مجموعه «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی در این رسانه نوپا که البته کمی هم اعتماد مخاطب خود را از دست داده بود، پخش شد.
«شهرزاد» خیلی زود جای خودش را میان مخاطبان باز کرد و علاوه بر اقبال زیاد مردم، اعتماد و آبروی دوباره‌ای هم به نمایش خانگی بخشید.
داستان جذاب و ملودرام عاشقانه سریال‌ با کارگردانی حسن فتحی که پیش از این امتحان خود را به خوبی برای روایت چنین داستان‌هایی در «شب دهم» و «مدار صفر درجه» پس داده بود دلیل دیگری شد بر اینکه مخاطبان بیش از بیش به این سریال اعتماد کنند.
این سریال البته در فصل نخست و از همان ابتدا با انتخاب بازیگران مطرح سینمای ایران از جمله شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، علی نصیریان، ابوالفضل پورعرب، جمشید هاشم پور، محمود پاک‌نیت، مصطفی زمانی و بسیاری دیگر از هنرمندان نظرها را به سوی خود جلب کرده و پیش بینی تولید اثر باکیفیت را برای مخاطبان به وجود آورده بود.
در فصل نخست علاوه بر داستان جذاب و بازی‌های زیبای هنرمندانش، بدون شک موسیقی سریال نیز تاثیر شگرفی در ماندگاری این مجموعه گذاشت، موسیقی این سریال ابتدا با صدای علیرضا قربانی پخش شد اما در ادامه و با هوشمندی سازندگان اثر به صدای محسن چاووشی رسید.
هر چند قربانی از جمله خوانندگان مورد توجه و با کیفیت موسیقی سنتی ایرانی است اما گویی در همان پنج یا شش قسمت ابتدایی مشخص شد که آواز او برای این سریال، انتخاب چندان درستی نبوده و در ادامه و با تغییر در انتخاب موسیقی و جایگزین شدن محسن چاووشی کیفیت سریال در حوزه موسیقی نیز پیشرفت بسیاری پیدا کرد تا آنجا که بسیاری طرفدار موسیقی و هشت قطعه‌ای که چاووشی اختصاصی برای این سریال تولید کرد، شدند.

**فصل دوم و برآورده نشدن انتظارات
در روزهای پایانی فصل اول این مجموعه بود که زمزمه‌های تولید فصل دوم نیز به گوش رسید، اتفاقی که به نظر، خیلی قبل‌تر پیش‌بینی نشده بود و بیشتر استقبال مردم بود که سازندگان این مجموعه را به فکر ساخت فصل دوم انداخت.
بنابراین با توجه به حذف و به نوعی کشته شدن برخی از بازیگران کلیدی این مجموعه از جمله (بزرگ آقا) با بازی بی نظیر علی نصیریان، (سرگرد پولادشکن) با بازی جمشید هاشم پور، (جمشید پدر شهرزاد) با بازی محمود پاک نیت و (حشمت) با بازی ابوالفضل پورعرب پیش بینی می شد که کیفیت شهرزاد در فصل دوم کاهش مخصوصی داشته باشد.
همچنین برخی از منتقدان همین تصمیم را یکی از نقاط ضعف این مجموعه عنوان کردند و پیش‌بینی می‌کردند که فصل دوم شهرزاد هیچگاه موفقیت فصل نخست را تکرار نخواهد کرد.
این پیش‌بینی‌ها البته تا حدود زیادی هم درست از آب درآمد و فصل دوم شهرزاد از ابتدای توزیع در نمایش خانگی تا پایان قسمت پانزدهم همواره مخاطبان را چشم انتظار هیجان یا درام تازه و جذاب گذاشت.
حالا حسن فتحی در آزمون سوم سریال «شهرزاد» با تجربه یک موفقیت محض و یک تجربه نه چندان خوب در فصل دوم به سراغ تولید فصل سوم سریال شهرزاد رفته است و امروز نخستین قسمت از این مجموعه در فصل سوم رونمایی خواهد شد و باید ماند و دید که آیا این مجموعه می تواند به دوران موفقیت و به قول ورزشی‌ها اوج خود در فصل نخست برسد یا خیر؟

**ماجرای شهرزاد
سریال «شهرزاد» با روایت داستان عاشقانه شهرزاد با بازی ترانه علیدوستی و فرهاد با بازی مصطفی زمانی آغاز می‌شود، داستان در سال ۱۳۳۲ و زمامداری دکتر مصدق اتفاق می افتد، پدران این دو از افراد گوش به فرمان شخصی متنفذ به نام «بزرگ آقا» با بازی دیدنی علی نصیریان هستند.
تحولات ۲۸ مرداد فرهاد را که روزنامه‌نگار و از طرفداران پر و پا قرص مصدق است، به دلیل اتهام به قتل و توطئه علیه سلطنت به پای چوبه دار می‌کشد، اما بزرگ آقا او را نجات می‌دهد. پس از آن ماجرا که دیگر فرهاد کمی از وحشت زدگی‌اش کم شده تصمیم می‌گیرند تا مراسم عروسی بگیرند. همه خوشحالند به جز پدر شهرزاد که میلی به این ازدواج ندارد. از آن طرف بزرگ آقا دختری به نام شیرین با بازی (پریناز ایزدیار) دارد که با پسر عموی خود قباد با بازی (شهاب حسینی) ازدواج کرده است. قباد که هیچ میلی به این دختر بد زبان و مغرور ندارد به خاطر پدر قدرتمندش بزرگ آقا که عمویش می‌شود سکوت می‌کند و مجبور است بسوزد و بسازد.
اما ماجرای اصلی این سریال از بچه دار نشدن قباد و شیرین آغاز می‌شود. بزرگ آقا که از این ماجرا ناراحت است و احتیاج به وارث دارد، تصمیم می‌گیرد برای دامادش قباد زن بگیرد تا ببیند مشکل از کیست و از خود وارثی هم داشته باشد. یک شب که پدر شهرزاد پیش بزرگ آقا می‌رود و گلایه می‌کند که دوست ندارد فرهاد با دخترش ازدواج کند، بزرگ آقا شهرزاد را برای قباد خواستگاری می‌کند. پس از کش و قوس‌های فراوان شهرزاد با قباد ازدواج می‌کند و بچه دار هم می‌شوند اما بار دیگر و به دلیل فشارهای شیرین و باز هم به فرمان بزرگ آقا، قباد از شهرزاد طلاق می‌گیرد که در ادامه، درگیری شدید قباد با بزرگ‌آقا و شیرین منجر به مرگ بزرگ‌آقا می‌شود.
فصل دوم این سریال نیز با ازدواج شهرزاد و فرهاد آغاز می شود. قباد نیز که بعد از مرگ بزرگ آقا همه چیز به او رسیده و همه کاره دم و دستگاه «دیوان سالار» شده، همچنان در پی شهرزاد است. شرایط جدید و قدرت گرفتن قباد به مذاق «عمه بلقیس» که در کرمان زندگی می‌کند خوش نمی‌آید و او برای گرفتن قدرت از قباد به تهران می‌آید.
«عمه بلقیس» نیز به شکل مشکوکی کشته می شود و …

منبع: ایرنا

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید