روزانه های سینمایی

شبکه دو فیلم تجربه گرا را به خود می بیند

بعد از موسسه «سوره»که در فاصله چند روز قبل از تعطیلات تاسوعا و عاشورا سه عنوان سینمایی را توزیع کرد، موسساتت «هنراول  پردیسان پاسارگاد» و «فیلمسازان جوان»همزمان عرضه دو فیلم سینمایی ایرانی را در دستور کار خود قرار داده اند تا رونق تازه ای به بازار شبکه نمایش خانگی بخشند.

فیلم های «اروند» به کارگردانی «پوریا آذربایجانی» و «احتمال باران اسیدی» فیلم اول «بهتاش صناعی ها» بزودی در مراکز عرضه در دسترس مخاطبان قرار می گیرند. هر دو فیلم از پشتوانه فروش خوبی در اکران برخوردار نیستند. «اروند» اگر چه در موسم خوبی اکران نشد اما نوع روایت غیر خطی و تعمد «آذربایجانی» برای آشنایی زدایی از فیلمی جنگی، قطعاً با تامل روبروست و تضمینی برای استقبال از فیلم به شمار نمی رود. در خلاصه داستان فیلم می خوانیم: «یونس جانباز اعصاب و روان دفاع مقدس است، حالا بیست و هفت سال پس از پایان جنگ هنوز هم با خاطره هم رزمانش روزگار می‌گذراند. همراه شدن او با یک گروه تفحص اما اتفاقات تازه‌ای را در این جریان سیال ذهن وارد می‌کند.»

«احتمال باران اسیدی»به یمن پخش انبوه تیزرهایش در تلویزیون در زمره پر فروش های گروه هنر و تجربه قرار دارد اما این موضوع چیزی از ذات تجربی بودن فیلم در فرم و روایت کم نمی کند و به همین خاطر در مدیای نمایش خانگی فیلم مخاطبان خاص خود را خواهد داشت. «احتمال باران اسیدی» از رهگذر راهیابی به جشنواره های متعدد سینمایی جوایز معتبری را هم به تالار افتخاراتش برده است. هر قدر «اروند» با ترکیبی از بازیگران مطرحی چون سعید آقاخانی، طناز طباطبایی، مهرداد صدیقیان و پانته آ پناهی ها جذاب جلوه می کند، «احتمال باران اسیدی» از این مزیت بی بهره است. در معرفی فیلم اینگونه آمده است: «منوچهر شصت سال سن دارد، او بازنشسته اداره دخانیات است. ولی از سر بیکاری همچنان هر روز به اداره می‌رود. مادرش تا زنده بود آرزو داشت ازدواجش را ببیند. در حالی که منوچهر حتی دوستی هم در زندگی نداشته است»

«پوریا آذربایجانی» این شانس را دارد که توزیع«اروند» با پخش اولین سریال چهل قسمتی او با نام «نوار زرد» از تلویزیون همزمان می شود. این سریال از شنبه شب به مناسبت هفته پلیس از سیما پخش می شود. «پوریا»ی جوان که شانه به شانه خواهرش «نگار آذربایجانی» گام های مصمم و راسخی را در سینما برداشته است، با خلوص نیت و بدون حاشیه آتیه خوبی را در سینما و تلویزیون پیش روی خواهد داشت.

پخش هر دو فیلم را «هنر اول» بر عهده دارد.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید