روزانه های سینمایی

سینما، ویدیو یا اینترنت؟ انتخاب با شماست

در تاریخ سینمای ایران کمتر به یادمی آوریم که فیلمی همزمان در پنجاه سینمای کشور در حال اکران باشد و همزمان نسخه اصلی DVD آن نیز در شبکه نمایش خانگی توزیع شود.!

فیلم «گشت ۲» تازه ترین ساخته «سعید سهیلی» اولین فیلمی است که چنین وضعیتی را پیدا کرده است و از روز شنبه ششم خرداد به رغم توزیع نسخه ویدیویی آن، اکران فیلم در سینماهای تهران و شهرستانها ادامه یافته است. «گشت ۲» برنامه نوروزی سینماهای کشور بود که از هفته آخر اسفند ماه ۹۵ اکران خود را آغاز کرد.

«گشت ۲» در بین ۱۵ فیلم اکران اول و دوم نوروزی بیشترین میزان فروش را داشته است و در حال دستیابی به رکورد ۲۰ میلیارد تومان است. توزیع زود هنگام «گشت ۲» پس از آن صورت گرفت که نسخه بازبینی فیلم بصورت غیرقانونی سر از بازار درآورد. گفته می شود اولین بار نسخه غیرقانونی فیلم در شهر ورامین توزیع شده است. همان شهری که دو تروریست تکفیری نفوذی، هفته گذشته در آن به چنگ نیروهای امنیتی افتادند. چالش تهیه کنندگان و سرمایه گذاران «گشت ۲» با توزیع نسخه غیرقانونی و سرقتی فیلم، از این پس با ابعاد تازه تری روبرو خواهد شد؛ زیرا از این پس علاوه بر افزایش شمار لینک دانلود فیلم در اینترنت، تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان نیز برای بهره برداری از آن دندان تیز خواهند نمود.

در چنین شرایط وانفسایی فقط رفتار متمدنانه و منصفانه مردم و مخاطبان می تواند معادله را به نفع صاحبان فیلم تغییر دهد و از تهیه نسخه غیرمجاز و دانلود حرام اثر اجتناب کنند.

تکمله: خوشبختانه از شب گذشته چند سامانه ویدیوی درخواستی نمایش قانونی و حلال «گشت ۲» را شروع کردند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید