روزانه های سینمایی

سبقت آزاد «آشوب»

 

توزیع نسخه مینی سریال «آشوب» بر اساس نسخه سینمایی اثر برای اولین بار در نمایش خانگی صورت می گیرد و پیش از این هیچیک از فیلم های سینمایی ایرانی از چنین موقعیتی برخوردار نبوده اند. در دهه هشتاد نسخه سریالی فیلم سینمایی«مسافر ری» ساخته «داود میرباقری» پس از اکران در سینماها، به تلویزیون راه یافت و به دنبال آن فیلم های سینمایی«مریم مقدس» ساخته «شهریار بحرانی» و «روز موعود» به کارگردانی «جمال شورجه» نیز به چنین سرنوشتی دچار شدند. در این بین نسخه سینمایی سریال پرمخاطب «یوسف پیامبر» ساخته «فرج اله سلحشور»راه را به عکس طی نمود! یعنی ابتدا سریال «یوسف» پخش شد و موجی را راه انداخت و سپس با اکران در سینماها خواست همین موفقیت را تکرار کند که پاسخ لازم را از تماشاگر دریافت نکرد.

 به گفته«کاظم راست گفتار» کارگردان فیلم – سریال «آشوب» طراحی داستان از ابتدا برای دو مدیوم متفاوت سینما و نمایش خانگی انجام شده است و بسیاری از سکانس ها و صحنه هایی که در سریال به نمایش درخواهند آمد، از ابتدا برای سریال تصویربرداری شده و در نسخه سینمایی به چشم نمی خورند.

تبلیغات محیطی «آشوب» و نیز نمایش تیزرهای آن در فضای مجازی نوید استقبال نسبتاً خوبی از این مجموعه را در شبکه نمایش خانگی می دهد. «آشوب» بر خلاف تصور تیم سازنده در اکران عمومی از اقبال خوبی برخوردار نشد. با تمام این تفاصیل باید نتیجه گرفت پخش مینی سریال«عالیناب» کماکان در فهرست برنامه آینده پخش «هنرنمای پارسیان» باقی می ماند و به عنوان «بزودی» بدل نمی شود.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • من این فیلم را در سینما دیدم. جالب بود که در تیتراژ اسم ارژنگ امیرفضلی به چشم میخورد اما خبری از این هنرپیشه در نسخه ی سینمایی نبود

  • یکی از ایرادات اصلی فیلم که در نسخه سریال برطرف شده جابجایی صدای کاظم راست گفتار (راوی فیلم) باصدای داریوش کاردان بود. صدای راست گفتار دافعه ای زیادی ایجاد کرده و فیلم را خراب کرده بود. احتمالا این مسئله را باید بحساب درایت پخش کننده و شخص جواد معماری گذاشت

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید