روزانه های سینمایی

روایت وارونه تاریخ در یک سریال

کسانی که تاکنون موفق به تماشای فصل پنجم سریال «فرار از زندان» شده اند، حتماً متوجه یک تحریف بزرگ تاریخی در این سریال شده اند. تحریفی که وقایع سال های دور را هدف قرار نداده است بلکه رخدادهای سیاسی نظامی سالیان اخیر کشور یمن بویژه پایتخت سیاسی آن «صنعا»، به بدترین شکل ممکن مورد دخل و تصرف سازندگان سریال واقع شده است.

داستان از این قرار است که فصل پنجم سریال از آنجا آغاز می شود که «مایکل اسکول فیلد» با بازی «ورتورث میلر» در «صنعا» پایتخت «یمن» زندانی است و در ادامه او با فرار از زندان با همیاری رهبر داعشیان یمنی، گرفتار تعقیب و گریز با داعشی هایی می شود که «صنعا» را به تسخیر و اشغال خود درآورده اند. او متهم به کشتن والی داعش در یمن است.

اما در واقعیت از بهمن سال ۱۳۹۳ حوثی های یمن یا همان جنبش «انصارالله» یمن که به مذهب شیعه نزدیک است و مورد غضب القاعده و داعش هستند، در یک اعتراض عمومی و گسترده علیه دولت وقت به یاری ارتش توانستند «صنعا» و بخش های وسیع دیگری از کشور یمن را آزاد کنند و دولت سرسپرده یمن را که مورد حمایت عربستان سعودی بود، ساقط کنند. در سه سال گذشته داعش با حمایت و خواست دولت «ریاض» بارها در مناطق تحت تصرف «انصارالله»از جمله در «صنعا» مبادرت به عملیات انتحاری کرد و ریختن خون شیعیان «حوثی» را بر سنی ها یمن واجب دانست اما موفق به ایجاد پایگاهی در این شهر نشد.

در سریال «فرار از زندان»به غلط «صنعا» در تصرف داعش تصویر شده است؛ در حالیکه داعش هیچگاه به چنین آرزویی دست نیافت و «انصارالله» و ارتش یمن اجازه چنین کاری را به آنها ندادند. پس جای این سوال است که نویسندگان سریال ناآگاهانه و ناخواسته به تحریف و جعل تاریخ دست زده اند و یا آنکه ماهیتاً تفاوتی بین «انصارالله» و «داعش» قائل نیستند.!

به هر حال فارغ از این موضوع که چرا تیم سازنده سریال اینگونه در صدد قلب واقعیت برآمده اند، «جنبش انصارالله» یمن که تاکنون برای نجات و آزادی کشور از عمال سرسپرده عربستان و عوامل داعش در منطقه بهای سنگینی را پرداخته است، در جغرافیای سیاسی سریال «فرار از زندان» جایی ندارد و عامدانه مورد غفلت تیم سازنده قرار گرفته است. این اتقاق تلخ تا این لحظه با واکنشی از سوی حوثی های یمن و مردم بیگناهی که شبانه روز زیر بمباران هواپیماهای عربستانی و متحدان عربی اش هستند، مواجه نشده است. شاید سازندگان سریال با اطمینان از آنکه دولت مستقر و با ثباتی در «صنعا» وجود ندارد، تن به چنین تحریفی داده اند و وقایع صنعا را به زعم خود اینگونه وارونه رقم زده اند.

یادآور می شود پخش فصل پنجم سریال «فرار از زندان»از ۴ آوریل ۲۰۱۷ از شبکه فاکس نیوز آغاز شد و همزمان در بهار امسال همزمان از سوی چند سامانه رسمی ویدیوی درخواستی بدون دریافت پروانه نمایش، دوبله و در معرض دید کاربران قرار گرفته است.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • فرار از زندان از ساخته‌های شبکه "فاکس". اسم این شبکه به تنهایی دلیلیه بر اثبات جهت‌دارو مقصوددار بودن آثاری که به عنوان خروجی ازش بیرون میاد. کمتر نمونه‌ای هست که پرچم فاکس رو یدک بکشه و افکار حزب جمهوری‌خواه آمریکا رو غالب و قالب نکنه (مواردی هم مثل فمیلی گای هست که اگر اشتباه نکنم سه بار کنسل شد و به درخواست مردم ابقاش کردن و به قول سث مک‌فارلن، کارگردان و خالقش، تا وقتی برای فاکس پول دربیاره کاری به کارش ندارن)
     

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید