روزانه های سینمایی

تلویزیون در کنار تخته سیاه نشست

صدور مجوز ایجاد شبکه‌های تلویزیونی تعاملی، از جمله اختیارات صداوسیماست و هنوز این سازمان درباره خبر‌های مربوط به راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی تحت مدیریت دولت واکنشی نشان نداده است. با این حال گویا عزم وزارت آموزش و پرورش برای راه‌اندازی شبکه‌ای تعاملی جدی است و توضیحات وزیر آموزش و پرورش نشان می‌دهد این وزارتخانه قصد دارد بخشی از وظایف خود را از طریق این شبکه دنبال کند. در همین رابطه سخنان وزیر آموزش و پرورش در جمع نمایندگان مجلس، جالب توجه است. بطحایی با اشاره به راه‌اندازی شبکه ملی آموزش گفته است: بخشی از این شبکه تحت عنوان «تلویزیون تعاملی» آموزش خانواده‌ها را محور اصلی خود قرار داده است؛ چراکه عدم آموزش خانواده‌ها یکی از دلایل اصلی معضلات و آسیب‌های پیرامون نسل به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: از طریق این شبکه تا چند وقت دیگر به خانواده‌ها درخصوص موضوعات مختلف همچون اعتیاد، نحله‌های فکری کاذب یا بهداشت دختران در سن بلوغ، برنامه‌های آموزشی ارائه می‌شود که البته این برنامه‌ها طوری تعریف شده که تنها خانواده‌ها بتوانند به آن دسترسی داشته باشد. بطحایی با هشدار در خصوص ارتباط جنسی دانش‌آموزان که خانواده‌ها و جامعه نسبت به آن بی‌تفاوت شده‌اند، گفت: تلاش شده این برنامه‌ها جذابیت‌های خاصی داشته باشند و حتی برای مدیران مدارس نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است. مدتی است برخی از وزارتخانه‌های دولتی تلاش خود را برای به دست آوردن رسانه تصویری زیاد کرده‌اند. از طرفی وزارت راه از ایجاد شبکه‌ای تلویزیونی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خبر داده است و از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش تلاش می‌کند یک شبکه تلویزیونی تعاملی را راه‌اندازی کند؛ شبکه‌ای که مشخص نیست نحوه دسترسی به آن چگونه خواهد بود. پیش از این عنوان شده بود دسترسی به این شبکه بر اساس «آی پی» خواهد بود و خانواده‌ها در این شبکه «حاضر غایب» می‌شود. وزارت آموزش و پرورش همچنین تا به حال از هزینه‌های راه‌اندازی شبکه تلویزیونی تعاملی و اینکه آیا تماشای آن برای خانواده‌ها هزینه‌ای خواهد داشت، اطلاعاتی ارائه نکرده است. با این وجود تجربه‌های ناموفق راه‌اندازی شبکه‌های تعاملی در ایران باعث شده اکثر این شبکه‌ها به سمت برنامه سرگرم‌کننده و پخش فیلم سینمایی بروند.

منبع: روزنامه جوان با تلخیص

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید