روزانه های سینمایی

اولین عملیات میدانی ستاد صیانت در دوره جدید

کسانی که صبح یکشنبه چهاردهم آبان گذرشان به مراکز اصلی فروش انواع فیلم و بازی در مجتمع های تجاری تهران افتاده بود، به عینه شاهد عملیات گسترده پلیس امنیت و اطلاعات شهر بودند که چگونه ظرف چند ساعت حدود ۴۰۰ مغازه کوچک و بزرگ را مورد بازدید سر زده قرار دادند و مقادیر زیادی از محموله های غیرمجاز و یا مجهول الهویه را جمع آوری کردند.

این عملیات که نخستین بار در دوره کاری جدید ستاد صیانت از محصولات سینمایی با هماهنگی مراجع قضایی، تشکل های صنفی سینمایی و پلیس به اجرا درآمد، زهر چشم تازه ای بود که مراجع نظارتی و انتظامی از متخلفانی گرفتند که نمی خواهند به این راحتی از گردابی که در آن گرفتار شده اند، بیرون آیند. بدون شک خیلی از فروشگاه هایی که در عملیات اخیر هدف عملیات بازرسی و پایش نیروهای عمل کننده قرار گرفتند، پیش از این هم آلوده به کالای غیرمجاز بوده اند و فروشندگان این مراکز هم اتهام عرضه محصولات غیرمجاز را به جان خریده اند و در سیر دادرسی کیفرهای نقدی یا حبس را هم متحمل شده اند. با این حال پس از مدتی مغازه ها دوباره آب و جارو شده و چراغ شان را روشن نگه داشته اند و فروشندگان نیز به محل کسب و کار خویش برگشته اند. سوالی که باقی می ماند آن است که چرا مجازات های مقرر نقش بازدارندگی را ایفا نمی کنند.؟ منصفانه تر بگوییم آیا نقش بازدارندگی را فقط قوانین باید بر عهده گیرند و سیاست گذاران و فعالان صنفی نمی توانند با مطالعه دقیق بازار راهی معقول برای پاسخگویی به نیاز مخاطبان بیابند تا از شدت آلودگی موجود کم شود؟

عمر لوح فشرده به سر نیامده است

گستردگی عملیات اخیر و میزان کشفیات بدست آمده نشان داد که با همه اتفاقاتی که در حوزه فضای مجازی رخ داده است و ضریب نفوذ آن برای ارائه انواع فیلم و بازی گسترش یافته است، کماکان لوح فشرده سهم خود را در بازار حفظ کرده و گردش مالی قابل توجهی را برای فعالان این عرصه رقم می زند. این واقعیت را نمی توان از نظر دور داشت که بخش قابل ملاحظه ای از خریداران لوح فشرده انیمیشن و بازی رایانه ای کودکان و خردسالانی هستند که استفاده از این حامل و دستگاه های پخش آن برایشان از سهولت بیشتری برخوردار است و اطمینان خاطر خانواده ها را هم در پی دارد.

همچنین مشابه موارد گذشته این عملیات در محدوده پایتخت به اجرا درآمد و ظاهراً بنانیست در شهرستانهای دیگر کشور شاهد عملیات مشابهی باشیم. سالهاست که بازار شهرستانها متکی و وابسته به محموله های ارسالی از تهران نیست سهل است داد و ستد گذشته جنبه معکوس به خود گرفته و این بار تکثیرکنندگان شهرستانی برای عرضه محصولشان در تهران به دنبال بازاریابی و اخذ سفارش هستند.! بنابراین برخلاف قانون ظروف مرتبطه ناامن ساختن بازار سابقاً زیر زمینی! در تهران به این معنا نیست که متخلفان شهرستانی حساب کار دستشان بیاید و ماست ها را کیسه کنند. خیر! آنها به کار خویش ادامه داده و در صورت لزوم برای همکاران تهرانی خود که در رفت و آمد به مقر پلیس و مجتمع های قضایی هستند، پیام های همدردی ارسال می کنند.

بنابراین خیزش بعدی ستاد صیانت می تواند انجام عملیات همزمان در سایر کلان شهرهای کشور باشد تا عزم جزم ستاد محصور در جغرافیای تهران نباشد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۳ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • از کی تا حالا آثار کیمیایی،کیارستمی،مهرجویی، تقوایی و … مبتذل شده که برچسپ "فیلم‌های مبتذل" رو رویشان زدن؟

  • باسلام :همچنان که قدرت مسدود کردن سایت تاینی رو دارن یه زحمتی هم بکشن سری به این سایت ها وکانالهای تلگرامی که به خاطرممبرزیادشدن دارن سرقت فرهنگی می کنن واز سینمای ایران مایه میذارن هم نظارتی داشته ومورد آخر که به اون کانال های بی اصل وبی هویت ماهواره که بلافاصله بعد از پخش نمایش خانگی تو شبکه های متعدد به نمایش در میاد واگرنه بااین نمایش ها که هرازگاهی به تصویرمی کشن چندین میلیون نسخه قاچاق  رو امحا کردیم درست نمیشود ………………………..

     

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید