روزانه های سینمایی

استقبال از اکران هفتمین انیمیشن سینمایی ایرانی

«فهرست مقدس» ساخته «محمد همدانی» تازه ترین انیمیشن سینمایی است که این روزها در ساعات و سئانس های پیش از ظهر سینماهای کشور به نمایش درآمده است. اولین انیمیشن سینمایی ایرانی در سال ۱۳۸۲ به همت برادران «یغمائیان» روانه اکران شد. این انیمیشن دو بعدی که بر اساس داستان زندگی یوسف پیامبر(ص) ساخته شده بود با پروژه دیگری به نام «جمشید و خورشید» کار دیگری از همین تیم سازنده، تکمیل شد فقط با این تفاوت که فیلم دوم ده سال پس از ساخت به نمایش عمومی درآمد. داستان انیمیشن دو بعدی«جمشید و خورشید» در باره نجات دختری به نام حورشید است که از سوی منجم دربار دزدیده و به اسارت برده شده است. شکست تجاری هر دو فیلم سبب شد تا برادران «یغماییان» به تولید انیمیشن بلند خاتمه دهند و میدان را به جوانترها بسپارند.

برادران دالوند به میدان می آیند

پس از آن نوبت به برادران «دالوند» رسید که با دو انیمیشن سینمایی«رستم و سهراب» و سپس «ناسور» تعلق خاطر خود را به افسانه های ملی و نیز حماسه عاشورای حسینی نشان دهند. «رستم و سهراب» به رغم موفقیت های خارجی در داخل قدر ندید و «ناسور» نیز در نمایش خانگی بیشتر به چشم آمد.  البته دومین انیماتور ایرانی که اقدام به ساخت انیمیشن سینمایی کرد، سازنده «تهران ۱۵۰۰» یعنی «بهرام عظیمی»است. پروژه ای که قدری زمان تولید آن به درازا انجامید اما به سبب استفاده از صدا پیشگی جمعی از بازیگران نامی سینما و تلویزیون و نیز تکنیک موشن کپچر و قصه کمیک و تخیلی اش با استقبال جوانان و نه الزاماً کودکان روبرو گردید.!

خوانش تاریخی انیمیشن ایران

تاریخ انیمیشن سینمایی ایران را باید به قبل و پس از ساخت انیمیشن «شاهزاده روم» ساخته «هادی محمدیان» تقسیم کرد. تیم جوان سازنده «شاهزاده روم» در طراحی و انیمت داستانی که بر اساس زندگی مادر حضرت مهدی موعود(عج)نوشته شده بود، توانست تراز بالایی از توانایی و استعداد خود را در قیاس با کارتون های سینمایی جهان به نمایش بگذارد. کیفیت قابل قبول اثر و نیز همراهی تلویزیون در نمایش انبوه تیزرهای فیلم، توانست جایگاه سوم فروش فیلم ها در سال ۱۳۹۴ را برای این فیلم به ارمغان آورد.!

«هادی محمدیان» پس از تجربه نسبتاً موفق «شاهزاده روم» طی دو سال گذشته انیمیشن سینمایی دوم خود با عنوان «فیلشاه» را ساخت که در جشنواره سی و ششم فجر به نمایش درخواهد آمد. بخش مهمی از کارهای فنی این فیلم در استودیوهای خارج از ایران انجام شده است.

رقابت با نمونه های آمریکایی به مدد قصه های قرآنی

«فهرست مقدس» هفتمین انیمیشن به نمایش درآمده در سینماهاست که نویسنده آن نگارش سناریوی سریال های «ستاره های سربی»، «آسمان من» و فیلم سینمایی«پرستوهای عاشق» را در کارنامه اش دارد. داستان این فیلم برگرفته از حکایت «اصحاب اخدود» در قرآن است و وقایع آن در حین زمامداری «ذونواس» حاکم یهودی رخ می دهد. او برای جلوگیری از ترویج آیین مسیحیت، دستور قتل عام مسیحیان نجران را صادر کرد. گفته می شود تکنیک خوب این فیلم و موفقیت هایی زیادی که در نمایش های خارج از کشور داشته است، گامی به جلو برای انیمیشن ایران است. تماشای این فیلم برای همه کودکان ونوجوانان ایران زمین خاطره انگیز خواهد شد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید