روزانه های سینمایی

اتفاقی که می توانست نیمه شب اتفاق نیافتد!

 

فیلم«روسری آبی» ساخته «رخشان بنی اعتماد» تم و موتیفی نسبتاً مشابه با فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» به کارگردانی «تینا پاکروان» دارد. با این تفاوت که در «روسری آبی» قصه دلدادگی یک مرد پا به سن گذاشته و زن نسبتاً جوان روایت می شد و در «نیمه شب اتفاق افتاد» این بار مرد، جوانی خوش بر و رو و خوش صدا با بازی«حامد بهداد» است که یک دل نه صد دل عاشق زن(با بازی رویا نونهالی) میانسالی شده است که به قول خواهر «حامد بهداد» با بازی «گوهر خیراندیش»، جای مادر اوست.!

با این حال آنچه «روسری آبی» را بعد این همه سال در یاد و خاطر ما ماندگار کرده است، نگرش رئالیستیک «بنی اعتماد» به قصه و شخصیت های آن و تاکید بر جزییاتی است که فضا را برای بیننده کاملاً باور پذیر می کند. «نیمه شب اتفاق افتاد» تقریباً ۲۰ سال پس از آن فیلم ساخته شده است. قصه با طمانینه خاص کارگردان شروع می شود و به پیش می رود. فضای باغ پذیرایی که تاکنون در کمتر فیلمی دیده ایم، برای بیننده تازگی و جذابیت دارد. در بین آدم های زیادی که در باغ کار می کنند، «پاکروان» شخصیت های اصلی را در کانون توجه خود قرار می دهد تا بیشتر آنها را بشناسیم. حتی خرده داستان هایی هم خلق نمی شوند تا به تعمیق قصه اصلی کمک کنند تا اینکه مخالفت خواهر بزرگتر با ازدواج برادر جوانش ، سبب ناآرامی برکه داستان می شود. مضافاً که نارضایتی پسر نوجوان زن از نزدیکی مرد غریبه به مادرش، امر وصلت احتمالی را با موانع جدی روبرو می کند.

مشکل از جایی آغاز می شود که کارگردان به اقتضای فیلمنامه ناقصی که خانم «طلا معتضدی»به او سپرده است، درست در حالیکه قصه به اوج بحران نزدیک می شود، در اقدامی تصادفی و غیرمترقبه، مرد جوان به دیار نیستی پرتاب می شود و گره های داستانی که می توانست هر لحظه بر جذابیت های آن افزوده شود، ناگشوده باقی می ماند.

«حامد بهداد» اولین بار در سریال «دندون طلا» زیر آواز زد و نشان داد در بازخوانی تصنیف های قدیمی اگر موزیسین کاربلدی مثل «فردین خلعتبری» در کنارش باشد، صدای دلنشینی دارد و حالا در فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» جای خالی کسی مثل«خلعتبری» کاملاً احساس می شود.

«نیمه شب اتفاق افتاد» را موسسه سینمای ۲۴ تامین کرده است.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید