روزانه های سینمایی

آخرین برگ برنده سینما رو شد!

با اکران فیلم سینمایی «آینه بغل» تازه ترین فیلم کارگردان پرکار سینما، تلویزیون و نمایش خانگی در این سالها، سینمای ایران آرام آرام آماده روبرو شدن با سال جدید سینمایی می شود تا چشم امید به پر فروش های سال ۹۷ داشته باشد. «منوچهر هادی» با اینکه «آینه بغل» را از هفته ها قبل آماده اکران داشت با این حال برای پرهیز از جنجال و حاشیه سازی ترجیح داد زمانی فیلمش را راهی پرده کند تا همه فیلم هایی که احتمال پر فروش شدن را دارند، زمان کافی در اختیار داشته باشند.

«معیریان» بساز و بفروش

این روزها «خالتور» در صدر جدول فروش قرار دارد و بسیاری از فیلم های روی پرده را پشت سرگذاشته است، این فیلم نیم نگاهی هم به جاخوش کردن در فهرست شش فیلم پر فروش سال دارد. این اتفاق قطعاً تا پایان این هفته خواهد افتاد تا ثابت شود، هر شش فیلم پر فروش سال ۹۶ از سنخ کمدی هستند. سازندگان فیلم های «نهنگ عنبر۲»، "گشت ارشاد۲»، «خوب بد، جلف»، «اکسیدان» و «ساعت پنج عصر» پیش از این با فروش بالای فیلم های خود نشان دادند که شم اقتصادی بهتری برای درک نیاز مخاطب دارند.

عامل جذابیت چیست؟

در بین این شش فیلم اگر کمدی های «خوب، بد، جلف» و «ساعت ۵ عصر» را استثنا کنیم، بقیه فیلم ها با استفاده از موسیقی و رقص و یا شوخی های کلامی و جنسی و خلق موقعیت های غیرمتعارف و تابو شکنی، گوی سبقت را از دیگر فیلم ها ربوده اند. البته فیلم های کمدی دیگری هم در سالجاری به نمایش عمومی درآمده اند اما نتوانسته اند در گیشه موفق عمل کنند. کمدی های کم مایه ای مثل «سه بیگانه»، «پاتو کفش من نکن»، «من و شارمین» و «ایتالیا ایتالیا» خیلی هنر کنند، به نقطه سر بسر می رسند و از شکست می رهند. در این میان «بیژن شیر مرز» و «کاوه صباغ زاده» به عنوان سازندگان«من و شارمین» و «ایتالیا ایتالیا»در تجربه اول سینمایی نسبتاً موفق عمل کرده اند و در زمره فیلمسازان اول خوش شانس قرار می گیرند.

در شش و بش اکران

شاید بد شانس ترین کمدی ساز در این هفته ها «بهمن گودرزی» باشد که اکران فیلم «ثبت با سند برابر است» او همزمان با نمایش «خالتور» و «آینه بغل» شد. «گودرزی» با ساخت فیلم های عامه پسند«شش و بش» و «آتیش بازی» قبلاً توانایی خود را برای دستیابی به فروش متوسط نشان داده بود، شرایط اکران فیلم در سینماهای ایران سبب می شود تا فیلم جدید او نتیجه ای بهتر از فیلم های قبلی برای او نداشته باشد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید