روزانه های سینمایی

کوچ مستند سازان ورزشی به فضای مجازی

تولید و توزیع مستند های ورزشی در شبکه نمایش خانگی اگر چه از سابقه طولانی برخوردار نیست اما از اواخر دهه هشتاد با توزیع مستند «شش تایی ها» فصل تازه ای در این زمینه رقم خورد و تیم های سرخابی پایتخت و پس از آن تیم تراکتور سازی تبریز به صرافت تولیدات مشابهی در این زمینه افتادند. یکی از مستندهای دیدنی شبکه در سال های اخیر که اتفاقاً به فوتبال و حواشی آن مربوط نمی شود، مستند «پهلوان » است که یکسال پس از قتل غم انگیز «روح الله داداشی» قهرمان کرجی ساخته شد. این فیلم روایتی از جنبه های ناگفته شخصیت مرحوم داداشی و بازسازی قتل وی و همچنین بازتاب های پس از کشته شدن او بود.

حالا پس از آنکه سالهاست شبکه مستند ورزشی درخوری را به خود ندیده است، ردپای مستندهای پرطرفدار را باید در اینترنت جستجو کرد. «آپارات» یا همان «فیلیمو» که اولین و شناخته شده ترین سایت و اپلیکیشن پخش ویدیو را داراست، به سراغ پیشکسوتان فوتبال و باشگاه سرخ پوشان پایتخت رفته است.

«رضا مالدینی» نخستین قسمت از مجموعه مستند «هویت سرخ» است که برای اولین بار به بیان راز های ناگفته و داستان زندگی خصوصی این پیشکسوت پرسپولیس می پردازد. در مستند «هویت سرخ» خط قرمز دنیای فوتبال شکسته شده و حقایق بیان می شود.شخصیت های اصلی این سریال اسطوره ها و بزرگان سرخ پوش هستند، که در کنار آن گروه محققین جذاب ترین و جنجالی ترین موضوعات پیرامون این بزرگان را در اختیار کارگردانان برنامه قرار داده اند تا به کنجکاوی بی اندازه مخاطب پاسخ داده شود.

مخاطبانی که این بزرگان، قهرمان زندگیشان بودند و با هر بازی پرسپولیس هزاران بار به جای قهرمان خود می دویدند، فریاد میزدند با آنها در دنیای خود خوشحالی می کردند و حتی گاه با اسطوره های خود گریه می کردند. بر اساس گزارش روابط عمومی آپارات، این مستند پرده از بسیاری از ناگفته ها بر می دارد و تمامی خاطرات فوتبالی گذشته را زنده می کند.«هویت سرخ» به تهیه کنندگی امیر بهمنش و مهرزاد سیف الهی تفرشی تولید شده است و هر دوشنبه در فیلیمو به نمایش گذاشته می شود.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید