روزانه های سینمایی

کالای بدل از اصل

پروانه نمایش این انیمیشن محصول سال ۱۹۹۴ ابتدا در سال ۱۳۸۹ به درخواست یک موسسه ویدیو رسانه صادر می گردد. در سالجاری موسسه دیگری همان عنوان را بازتولید می کند و به تناسب فصل تابستان و افزایش تقاضا برای خرید و تماشای انیمیشن روانه بازارش می سازد.

در بازبینی انیمیشن«لینا بند انگشتی» آنچه مشخص است، پروانه نمایش به نام موسسه دیگری صادر شده است  و در ابتدای فیلم تصویر پروانه پیشین به چشم می خورد. در این فاصله موسسه ای که اخیراً اقدام به بازنشر اثر کرده است، تلاشی برای دستیابی به مستر با کیفیت تر از فیلم نکرده است. با این حال برای مشتری این اهمیت ندارد که چرا روی جلد محصول نام ناشری غیر از صاحب پروانه فیلم درج شده است. همچنین برای پدر یا مادری که این عنوان را برای بچه هایشان خریده اند، مهم نیست که اعتبار پروانه نمایش قبلی مدت هاست که منقضی شده است؛ برای آنها آنچه آزار دهنده و برخورنده است آن است که بر روی جلد و ولت محصول منتشر شده، سیمای کاراکتری طراحی شده است که رد و نشانی از او در فیلم وجود ندارد.

انیمیشن سینمایی «لینا بند انگشتی» در اصل کاری دو بعدی است که به جز ممیزی های زیادی که بر روی آن اعمال شده است، از حیث طراحی و زیبایی شناسی تفاوت آشکاری با انیمیشن های سه بعدی این سالها دارد. طرح غلط انداز روی جلد که احتمالاً مرجع نظارتی از آن بی خبر است، خریداران را مغبون می کند و از اینکه بار دیگر محصولی بدلی به آنها عرضه شده است، حس بدی به شبکه مجاز محصولات سینمایی کشور پیدا می کنند.

حیف است در آغاز فصل شادابی و نشاط برای بچه ها، ارمغان موسسات فرهنگی نشر بدبینی و بی اعتمادی باشد.!

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید